Trudno jest być początkującym, zwłaszcza na siłowni, gdzie często wymaga się od ciebie podnoszenia dodatkowych ciężarów. Jednak jako początkujący musisz zaakceptować, że będziesz popełniać błędy. To fakt życia i nie da się go uniknąć. Plusem jest to, że ludzie najlepiej i najszybciej uczą się na swoich błędach.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy porzucić Ciebie lub Twoje wybory. Możliwe, że Twoja wiedza mogła pochodzić z różnych stron internetowych, zanim po raz pierwszy odwiedziłeś siłownię. Strony te nie zawsze są wiarygodne. Mamy również nadzieję, że Twoja wiedza i doświadczenie nie pochodziły z oglądania innych osób trenujących na siłowni.
Jeśli chcesz możesz polegać na naszym doświadczeniu. Wynika to z tego, że mamy wieloletnie doświadczenie, które nie zostało zdobyte od jednej osoby, ale od wielu osób, które borykały się z różnymi problemami, wyzwaniami i potrzebami. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każde z Państwa indywidualnych potrzeb z dużą dokładnością. Nawet jeśli informacje, które przekazujemy nie są bardzo precyzyjne czy dopasowane do Twoich potrzeb, to i tak będą przydatne i mogą być przez Ciebie łatwo spolszczone.
Do tematu błędów będziemy jeszcze wracać. Dziś zwrócimy uwagę na najczęstsze błędy popełniane przez początkujących na siłowni. Te błędy można łatwo skorygować, jeśli je popełniasz. Mamy nadzieję, że nie popełnisz tych błędów, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Dobrym pomysłem dla początkujących jest rozpoczęcie treningu od ćwiczeń ogólnych, które angażują wiele grup mięśniowych. Pozwala to na przećwiczenie dobrej techniki i lekkich obciążeń. Gdy poczujesz się pewnie z techniką, możesz dodać obciążenia lub powtórzenia.
Nie staraj się pracować tylko nad jedną grupą mięśniową w tym samym czasie. Na przykład brzuch, klatka piersiowa, plecy, ramiona, klatka piersiowa, klatka piersiowa to dobre opcje. Ten rodzaj treningu nie zapewni Twojemu organizmowi wystarczającej stymulacji, aby zwiększyć siłę lub masę mięśniową. Zajmie też dużo czasu, ponieważ będziesz musiał odwiedzać siłownię siedem dni w tygodniu, aby pracować nad każdą grupą mięśniową. Nie wystarczy wspomnieć, że początkujący będą potrzebowali odpoczynku między treningami. Ta zasada dotyczy również profesjonalistów.
Możesz uczynić swoje treningi bardziej wymagającymi, dzieląc je na dwie lub trzy grupy mięśniowe. Na przykład klatka piersiowa, triceps, plecy i ramiona, a także biceps i triceps.
Na naszym blogu piszemy również o tym, jak ważna jest różnorodność w ćwiczeniach. Jednak początkujący często zmieniają ćwiczenia zbyt szybko, aby uniknąć nudy, lub aby spróbować ćwiczenia, które ktoś inny wykonał na mediach społecznościowych. Bo skoro ktoś wykonał ćwiczenie (a najczęściej jest to ktoś znany), to ćwiczenie musi być skuteczne.
O ile nasza zasada różnorodności ma jak najbardziej sens, zwłaszcza na etapie początkującym, to niestety więcej sensu ma... nuda, czyli przywiązanie się do tych samych ćwiczeń i opanowanie ich do perfekcji. Dobrze jest spróbować czegoś nowego, ale tylko jednego lub dwóch ćwiczeń na trening.
To oczywiste, że powinieneś wykonywać ćwiczenia jak najszybciej, jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel. Załóżmy, że chcesz zwiększyć masę mięśniową. Dobrym pomysłem jest wykonywanie ćwiczeń angażujących wiele grup mięśniowych z dużym obciążeniem i 6-12 powtórzeniami (to najlepszy zakres do tego celu). Nie oznacza to, że każdy trening lub każde ćwiczenie powinno mieć dokładnie taką samą liczbę powtórzeń.
Czasami dobrze jest zerwać z rutyną i skupić się na czymś, co pomoże podnosić większe ciężary w dłuższej perspektywie. Odnosi się to do treningu w celu zbudowania maksymalnej siły i używania większych obciążeń w swoim treningu, takich jak 2, 3 lub 4 powtórzenia na serię. Nie chodzi o to, aby trening siły maksymalnej stał się twoim priorytetem. Chodzi o dodanie kilku takich ćwiczeń do treningu raz na jakiś czas (np. jedno na dwa tygodnie) lub dodanie 1 lub 2, które będą wymagały wykonania mniejszej liczby powtórzeń (6-12).
Jeśli masz jakiś cel i już wybrałeś się na siłownię, to prawdopodobnie ambitnie podchodzisz do jego realizacji. Czasami...zbyt ambitnie. Oznacza to, że powinieneś spróbować odpocząć nieco dłużej i zwiększyć swoją intensywność. Najbardziej oczywistym znakiem dobrego treningu jest ilość potu tracona podczas wysiłku. Nie jest to jednak żaden wskaźnik. Im więcej potu stracisz, tym lepiej.
Problem w tym, że ilość potu nie ma nic wspólnego z twoimi celami. W rzeczywistości dłuższe przerwy między ćwiczeniami są lepsze niż krótsze. Skup się na maksymalnym wysiłku i kontroli techniki podczas ćwiczeń. To są dwie rzeczy, które pomogą Ci osiągnąć Twoje przyszłe cele. Będziesz miał czas, aby zmniejszyć czas pomiędzy ćwiczeniami.