Sztangi można znaleźć w prawie każdej siłowni. Prawdopodobnie jesteś z nimi zaznajomiony. Możliwe jest wymienienie mniejszej ilości rodzajów sztang niż jesteś w stanie policzyć, gdybyś zapytał. Istnieje znacznie więcej rodzajów sztang niż mogłoby się wydawać - ma dokładnie 20 według naszych obliczeń!

Tę informację można uznać za zbędną, ale można ją też potraktować jako ciekawostkę. Najlepiej potraktować ją "konstruktywnie", gdyż wiele sztang nie zostało stworzonych po to, by służyć jako chwyty marketingowe. Każda sztanga ma swoje unikalne przeznaczenie i oferuje nieco inne korzyści. Wiele z nich można wykorzystać, aby pomóc w szybszym osiągnięciu celów treningowych.

18 TYPÓW DZIAŁAJĄCYCH ZE SZTANGAMI

1. SZTANGA KLASYCZNA

Klasyczna sztanga będzie tą, którą zobaczysz najczęściej. Jest to sztanga, którą zobaczysz na siłowniach. Sztanga ta mierzy 220cm długości i waży 20kg. Jest sztywna i nie będzie się uginać pod bardzo dużym obciążeniem.

Pofałdowania, czyli cienkie linie, które zapewniają przyczepność, mogą się różnić w zależności od producenta. Łożyska to części, które kontrolują, jak zmienia się obciążenie, gdy sztanga jest przesuwana. Tuleje, które mocują płyty obciążeniowe do płyt obciążeniowych, są prawie wszystkie standardowe w każdym modelu.

2. SZTANGA REGULOWANA

Wyjątkowi producenci tworzą hantle regulowane ze sztangą regulowaną. Hantle te można dopasować do uchwytów, co pozwala na szybką i łatwą wymianę sztangi za pomocą specjalnych szpilek.

Ponieważ taka sztanga nie występuje w wielu produktach, wszystkie elementy (radełka i łożyska) zależą od propozycji producenta.

3. SZTANGA Z WBUDOWANYMI ZACISKAMI DO TULEI

Ta sztanga jest jedną z najbardziej innowacyjnych, a jej konstrukcja zapewnia wygodę, szybkość zmiany obciążenia i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. W tulejach znajdują się zaciski mocujące talerze (zapobiegające ich przesuwaniu się). Różnią się one od tradycyjnych i pozwalają na przesuwanie blokady po jej długości.

Sztanga ze zintegrowanymi zaciskami została stworzona przez jednego producenta. Jest ona dla niego wyjątkowa i charakterystyczna. Dlatego radełkowanie czy łożyska to kwestia indywidualnej koncepcji.

4. SZTANGA NA OICEPS OLIMPIJSKI

Sztanga na biceps olimpijski ma wagę 15-20 kg. Wygląda bardzo podobnie do tradycyjnej sztangi, ale ma istotne różnice. Tuleje obracają się, gdy podnosisz ciężar. Pomaga to w wykonywaniu ćwiczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku ćwiczeń olimpijskich, takich jak snatch i podrzut. Olimpijska podwójna sztanga ma również inne łożyska, które pomagają w dynamicznych ćwiczeniach, zwiększając wydajność i zmniejszając ryzyko urazów.

Dzieje się tak, ponieważ sztanga jest używana do szybkich ruchów, a standardowe radełkowanie może być niewygodne dla rąk.

5. SZTANGA DO DEADLIFTA

Do sztangi do deadlift zazwyczaj montuje się łożyska. Pozwala to na łatwiejsze podnoszenie sztangi z podłogi. Aby poprawić chwyt, sztanga powinna mieć głębsze radełko. Część chwytna sztangi do deadlift jest również krótsza i szersza niż w przypadku olimpijskiej sztangi do bicepsów. Pozwala to na większe zgięcie podczas fazy koncentrycznej.

Ta konstrukcja sztangi wpływa również na fakt, że ręce są nieco wyżej niż talerze ciężaru podczas martwego ciągu, gdy sztanga pozostaje na ziemi. Ułatwia to wykonywanie ćwiczenia, ponieważ możliwe jest wyprostowanie bioder i kolan, a zakres ruchu jest również krótszy.

6. POWER TRIATHLON BABELL

Sztanga do powerliftingu wygląda podobnie jak ta do olimpijskiego bicepsa. Również jest prosta i ma grubsze końcówki. Najważniejsza różnica tkwi w łożyskach. Są one sztywne, a nie elastyczne w sztandze triathlonowej. Ta sztanga jest stworzona do podnoszenia dużych ciężarów.

Oznaczenia na uchwytach to kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze sztangi do powerliftingu triathlonu. Oznaczenia te są używane w sztandze do powerliftingu triathlonowego, aby zapewnić prawidłową pozycję rąk podczas zawodów.

7. SZTANGA STAŁA (FIXED BARBELL)

Drążek Fixed Bar nie jest taki jak inne sztangi. Nie posiada tulei do mocowania talerzyków obciążających. Obciążenie tej sztangi nie może być zmienione i jest stałe. Produkt ten jest popularny na siłowniach, ponieważ pozwala na trening bez przybrania na wadze.

Sztanga Fixed Bar jest zazwyczaj krótsza niż tradycyjne sztangi. Oznacza to, że ciężar jest inaczej rozłożony podczas ćwiczeń.

8. EZ BARBELL

EZ Bar to sztanga, która zmniejsza obciążenie nadgarstków podczas wykonywania ćwiczeń na triceps lub biceps. Jest to świetny produkt dla osób z ograniczoną mobilnością w nadgarstkach.

EZ Bar mierzy 120cm długości i waży niespełna 7kg. Tuleje pozwalają na zastosowanie talerzy obciążeniowych oraz sztangi o stałej wadze.

9. SZTANGA TRAP/HEX BAR

Trap Bar/Hex Bar ma kształt trapezu i posiada radełkowane uchwyty po obu stronach. Ta sztanga jest świetną opcją dla innych sztang wymienionych powyżej, zwłaszcza gdy jest używana do ćwiczeń takich jak deadlift, gdzie dolna część pleców podlega mniejszemu obciążeniu (ze względu na różne pozycje pośladków, bioder i pleców).

Trap Bar/Hex Bar pomaga zaangażować górną część pleców podczas martwego ciągu i pozwala podnosić większe ciężary ze względu na bardziej neutralny chwyt. Konwencjonalnie, sztaby Trap Bar/Hex Bar ważą od 14 do 30 kg i mają rękawy, które mogą utrzymać dodatkowe obciążenia.

Ta sztanga jest używana głównie do ćwiczeń takich jak spacer farmera i deadlift.

10. SZTANGA SWISS (MULTI GRIP BAR).

Sztanga szwajcarska pozwala na wiele opcji chwytów. Uchwyty posiadają radełkowanie, które pozwala na dobrą kontrolę podczas ćwiczeń. Wymuszony chwyt neutralny sztangi (palce stóp skierowane do siebie) sprawia, że jest ona szczególnie przydatna dla osób o ograniczonej mobilności górnej części ciała.

Sztanga szwajcarska najczęściej wykorzystywana jest do ćwiczeń takich jak barbell overhead press oraz barbell chest press.

11. SZTANGA BEZPIECZNA

Safety Bar to produkt, który zapewnia komfort podczas wykonywania przysiadów. Sztanga ta jest szczególnie przydatna dla osób z ograniczoną ruchomością w barkach, górnej części pleców i nadgarstkach. Uchwyty tej sztangi są prostopadłe do chwytu. Przy pomocy takich uchwytów można wykonywać przysiady ze sztangą.

Uchwyty sztangi często pokryte są skórą lub pianką, co chroni szyję i górną część pleców. Safety Bar jest nieco wyższy niż standardowa sztanga do przysiadów. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać tułów w pozycji pionowej.

12. SZTANGA WYGIĘTA

Cambered Bars są używane do przysiadów. Sztanga umieszczona jest na ramionach, a talerze obciążające (weight plates) znajdują się niżej, czasem nawet na poziomie brzucha. Unikalna konstrukcja sztangi ułatwia utrzymanie prostego tułowia podczas przysiadu, a jednocześnie pozwala na większy ruch. To z kolei prowadzi do większej rekrutacji mięśni.

Sztanga Cambered pozwala na wykonywanie przysiadów z większą koncentracją na mięśniach kulszowo-goleniowych (tylna część uda), jak również na dolnej części pleców. Specyficzne ułożenie ciężaru na sztandze (talerzach) pomaga również aktywować mięśnie stabilizujące ciało.

Cambered Bar pozwala na złapanie sztangi po obu stronach, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby z bólem ramion.

13. SZTANGA DUFFALO

Chriss Duffin, triathlonista siłowy, stworzył sztangę Duffalo, aby umożliwić większy ruch podczas wyciskania na klatkę piersiową. Krzywizna sztangi ułatwia chwyt podczas przysiadów, co jest szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością nadgarstków lub ramion.

Sztangę można wykorzystać do zmniejszenia obciążenia ramion, pleców, barków i rąk podczas przysiadów lub ćwiczeń na górne grupy mięśniowe (zwłaszcza bicepsy).

14. SZTANGA TRANSFORMATOROWA KABUKI

Transformer Bar, sztanga o unikalnym wyglądzie, została stworzona przez firmę Kabuki. Można jej używać w 24 różnych konfiguracjach, aby zaangażować wszystkie mięśnie.

Transformer Bar jest podobny do Safety Bar. Posiada specjalne uchwyty, które są połączone z częścią chwytną. Pozwala to na neutralny chwyt podczas ćwiczeń takich jak przysiady. Możliwe, że ta sztanga nie znajdzie się w Twojej siłowni ze względu na jej unikalny charakter. Jeśli jednak tak się stanie, upewnij się, że ją przetestujesz.

15. FREAK BARBELL

Louie Simmons, triathlonista siłowy i trener triathlonistów, zaprojektował sztangę Freak Bar. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjna sztanga, to nią nie jest.

Sztangi Freak są wyposażone w specjalne sprężyny w częściach chwytnych, które dają możliwość zmiany chwytu podczas ćwiczeń. Takie bieżące modyfikacje chwytu mogą nie tylko zwiększyć siłę i stabilność górnych partii mięśni, ale także pozwalają na zwiększenie siły grup mięśniowych. Sztanga może być również wykorzystywana do wyrównywania dysproporcji siły między ramionami.

16. SZTANGA TSUNAMI BAAR

Sztanga Tsunami jest przeciwieństwem sztangi powerliftingowej, głównie ze względu na jej ekstremalną elastyczność. Istnieje wiele modeli tej sztangi, każdy z nich ma swoją własną, unikalną elastyczność, wagę i uchwyt. Możesz spodziewać się dużej niestabilności ciężaru podczas treningu z dowolnym modelem, nawet przy stosunkowo niewielkim obciążeniu.

Sztanga Tsunami jest świetnym narzędziem treningowym, jeśli chcesz poprawić stabilność i kontrolę górnych mięśni i górnej części ciała.

17. BAMBOO BARBELL

Sztanga bambusowa wykonana jest z materiału nie kojarzonego powszechnie ze sztangami - bambusa. Jest to sztanga, która poprawia stabilność i kontrolę nad sztangą podczas ćwiczeń.

Do sztangi bambusowej dostępne są dwa rodzaje rękawów: klasyczne rękawy, które mieszczą talerze obciążeniowe oraz kieszenie z wyciętymi "kieszonkami", w których można umieścić gumy do ćwiczeń. Do gum do ćwiczeń można przymocować dodatkowe ciężary, takie jak kettlebells, używając sztangi, która posiada "kieszenie".

18. SZTANGA Z KRĘGÓW (LOG BARBELL)

Log barbell to rodzaj sztangi, która jest najczęściej stosowana w treningu i rozwoju Strongmanów, czyli najsilniejszych ludzi na naszej planecie. Sztanga ta jest wariacją na temat klasycznej sztangi. Uchwyt zamknięty jest w metalowej rurce. Wewnątrz cylindra znajdują się specjalne uchwyty, które pozwalają na ćwiczenie z chwytem neutralnym. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie ramion, zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń górnych partii ciała.

Log Bar przeznaczony jest tylko dla zaawansowanych sportowców, którzy są świadomi swoich możliwości i siebie. Jeśli nie należysz do tej grupy, powinieneś unikać tej sztangi lub trenować z nią na własne ryzyko.

19. SZTANGA OSIOWA (AXLE BARBELL)

Axle Bar to najgrubsza ze wszystkich sztang. Jej część chwytna ma średnicę 5cm, co utrudnia kontrolę nad sztangą. Sztanga ta wykorzystywana jest przede wszystkim w zawodach typu Strongmen oraz w sportach siłowych.

20. SZTANGA SŁONIOWA

Elephant Bar to specjalny rodzaj sztangi, który został stworzony z myślą o zawodach Strongmen. Zadebiutowała ona na Arnold Classic 2016! Sztanga posiada dłuższą część chwytną, która może pomieścić cięższe talerze wagowe. Dzięki temu jest niezwykle elastyczna.

Jest ona podobna do sztangi do deadlifta. Łożyska pozwalają na wyprostowanie bioder i kolan, gdy jest jeszcze na ziemi. Dzięki temu możesz podnosić ciężary z mniejszym zakresem ruchu.

Chcieliśmy objąć w artykule wszystkie rodzaje sztang, z którymi możesz się spotkać. Jeśli pominęliśmy jakąś sztangę, daj nam znać w komentarzach.