Na naszym blogu pisaliśmy już wcześniej o tym, że gumy do ćwiczeń są niedocenianym elementem treningów. Gumki to jedyny sposób na trening całego ciała bez wychodzenia z domu. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów pokazaliśmy kompletną rutynę ćwiczeń z wykorzystaniem gumek. Do wyboru jest 150 różnych ćwiczeń.

Gumy do ćwiczeń zapewniają szeroki zakres opcji treningowych. Połącz je z wolnymi ciężarami, aby zwiększyć możliwości. Hantle lub sztangi. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego powinieneś używać kombinacji hantli i sztang, aby Twoja siłownia była bardziej efektywna.

Co sprawia, że dodawanie gum do ćwiczeń do wolnych ciężarów działa?

Zacznijmy od krótkiego przeglądu terminów. W kategorii gum do ćwiczeń wyróżniamy Miniband, Powerband oraz taśmy z tubingami. Podczas ćwiczeń na siłowni gumy Miniband zawsze używane są na ciele, a gumy Powerband zawsze zaczepiane są do wolnych ciężarów. Dziś skupimy się na gumach Powerband.

Podczas typowego ćwiczenia z wolnymi ciężarami specyfika wysiłku polega na tym, że wartość obciążenia na każdym etapie ruchu jest taka sama. W różnych zakresach ruchu mięśnie nie są w stanie poradzić sobie z takim samym obciążeniem. Wyobraź sobie przysiad ze sztangą przypiętą do pleców. Mięśnie będą miały trudniejszy czas na pokonanie obciążenia, jeśli pośladki i nogi nie są wyprostowane.

Pomocne mogą być gumy Powerband. Gumy można przymocować do sztangi po obu stronach. Dzięki temu obciążenie będzie zmienne, a nie stałe. Obciążenie jest również mniejsze na najtrudniejszym etapie ćwiczenia niż na najłatwiejszym. Oznacza to, że mięśnie muszą ciężko pracować przez całe ćwiczenie, a nie tylko w najtrudniejszych fazach.

Kiedy dodawać gumy do ćwiczeń z wolnymi ciężarami?

Niestety, wolne ciężary i gumy Powerband nie są dla każdego. Jeśli jesteś początkujący lub średnio zaawansowany, możesz pozostać przy bardziej tradycyjnych sposobach treningu. Powinno to przynieść oczekiwane rezultaty.

Jeśli jesteś bardziej zaawansowaną osobą i wiesz, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia z wolnymi ciężarami, ale chcesz zwiększyć intensywność, dodanie gum Powerband powinno zadziałać.

Gumy mogą być również używane, jeśli nie robisz żadnych postępów w treningu. Gumy mogą pomóc przełamać plateau, gdy ciężko trenujesz, ale nie widzisz żadnych postępów.

Jak dodać gumy oporowe do ćwiczeń z wolnymi ciężarami?

Dodając gumy Powerband, należy wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki.

Po pierwsze, upewnij się, że gumki są prawidłowo zamocowane. Umieść jeden koniec gumy na sztandze, pomiędzy obciążnikami przymocowanymi do zapięcia. Zaczep drugi koniec gumki do stabilnego obiektu, takiego jak wyciskanie sztangi lub stacja do przysiadów (zwykle stojak).

Po drugie, dodaj gumki do swojego treningu, obniżając ciężar, z którym normalnie trenujesz. Zalecamy rozpoczęcie od pustej sztangi i stopniowe zwiększanie ciężaru, aż do osiągnięcia 80% 1RM.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń, Twój trening będzie bezpieczny, a jeśli będzie wykonywany systematycznie, również skuteczny.

POLECANE ARTYKUŁY

  • GUMKA DO ĆWICZEŃ - WCIĄŻ NIEDOCENIANY ELEMENT TRENINGOWY
  • Przysiady - wariacje, które sprawią, że twoje mięśnie brzucha będą pracować
  • Dlaczego warto włączyć ćwiczenia na jedną stronę ciała do swojego planu treningowego?
  • ROZGRZEWKA Z GUMOWĄ TAŚMĄ MINIBAND - 4 ĆWICZENIA, KTÓRE PRZYGOTUJĄ CIĘ DO REKORDÓW ŻYCIA