Na temat najlepszych pór na trening napisano wiele rozpraw. Kontrowersyjnym tematem jest również to, czy najlepiej ćwiczyć na czczo, czy po posiłku. Krótka odpowiedź brzmi: to zależy. W niektórych sytuacjach pójście na siłownię przed przerwaniem postu przynosi wymierne korzyści.

Ten artykuł zawiera:

  • Jak wykonać trening na czczo?
  • Co kryje się za treningiem na czczo?
  • Ćwiczenia na pusty żołądek mogą prowadzić do utraty wagi i nie tylko.
  • W takich przypadkach nie zaleca się wykonywania ćwiczeń przed śniadaniem

Jak wykonać trening na czczo?

Jeśli zawsze ćwiczyłeś z przynajmniej jednym posiłkiem (lub przedtreningówką), pomysł używania żelazka na pusty brzuch może wydawać się dziwny. Okazuje się jednak, że jest to temat, który doczekał się wielu badań. Nie tylko pod względem korzyści zdrowotnych, ale także treningowych. Być może warto spróbować przekonać samego siebie, że taki schemat jest korzystny, o ile nie obejmuje on treningów w późnych godzinach nocnych. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na utracie wagi.

Trening na czczo to bardzo prosta koncepcja. Pierwszą rzeczą, którą robisz po przebudzeniu, jest pójście na siłownię lub wykonanie innego rodzaju treningu. Czekasz, aż skończysz ćwiczyć, aby zjeść śniadanie, a następnie jesz inne posiłki jak zwykle. Zasada ta może być stosowana zarówno w przypadku treningu cardio, jak i treningu siłowego.

Co kryje się za treningiem z pustym żołądkiem?

Treningi na czczo nie są dla każdego. Nie będziesz w stanie z nich skorzystać, jeśli zwykle jesteś aktywny po południu lub wieczorem. Jeśli masz dużą masę ciała, pozbawianie się energii przed ćwiczeniami może nie być dobrym pomysłem. A co jeśli nie borykasz się z podobnymi problemami? W takim przypadku nadal możesz spróbować.

Największą korzyścią, którą odkryliśmy, a która jest bezpośrednią konsekwencją ćwiczeń przed śniadaniem, jest zauważalnie szybszy proces spalania tłuszczu. Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie Lose fat quicker before breakfast, odkryli, że uczestnicy grup ćwiczących na czczo byli w stanie spalić o 20% więcej masy ciała niż osoby z grup kontrolnych. Osoby te spożywały również mniej kalorii w ciągu dnia i nie odczuwały większego głodu.

Badanie Jeść czy nie jeść? To jest pytanie wykazało również, że dwa geny PDK4 i HSL ulegają większej ekspresji w naszych tkankach tłuszczowych, gdy ćwiczymy na czczo. Pierwszy z nich aktywuje mechanizm, który przekształca nasze zapasy tłuszczu w energię. Drugi pomaga podtrzymać ten proces i pozwala nam spalać jeszcze więcej tłuszczu. Jeśli zmagasz się z wilczym głodem i trudno ci utrzymać dietę z deficytem kalorycznym, trening wczesnym rankiem, przed pierwszym posiłkiem, pomoże ci go przezwyciężyć.

Ćwiczenia na pusty żołądek mogą prowadzić do utraty wagi i nie tylko.

Ćwiczenia na pusty żołądek to nie tylko utrata tkanki tłuszczowej. Krótki trening przyniesie korzyści osobom z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. Badanie Short bursts intense exercise before meals controls blood sugar better than one continuous 30-minute session wykazało, że krótkie sesje ćwiczeń interwałowych, w tym przed śniadaniem, pomagają lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi. Uczestnicy, którzy wykonywali szybki marsz pod górę w odstępach co 1 minutę, mieli lepsze wyniki niż ci, którzy ćwiczyli w umiarkowanym tempie przez 30 minut.

"Wieczni obżartuchy" to kolejna grupa, która może odnieść korzyści z treningu na czczo. Jeśli masz problemy z poczuciem sytości między posiłkami i ciągle myślisz o jedzeniu, ale nie jest to spowodowane drakońskim planem żywieniowym, rozpoczęcie dnia od ćwiczeń może pomóc. Jeśli połączysz poranny trening z ograniczonym spożyciem węglowodanów, zwłaszcza prostych, w pierwszej połowie dnia, osiągniesz satysfakcjonujące rezultaty.

W takich przypadkach najlepiej unikać ćwiczeń przed śniadaniem

Poranna aktywność fizyczna może wydawać się lekarstwem na wiele dolegliwości. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Powiedzieliśmy już, że nie zaleca się pozbawiania się energii przed sesją, jeśli trenujesz z dużym obciążeniem. Jeśli jesteś bardzo szczupły, a Twoja waga jest na granicy zdrowego BMI, to jest to również prawda. Będziesz czuć się bardziej zmęczony i przygnębiony, jeśli nie dostarczysz organizmowi wystarczającej ilości kalorii. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają tendencję do niedojadania lub przejadania kalorii.

Trening na czczo nie jest zalecany w drugim przypadku, gdy przyjmowanie leków wymaga jedzenia przed ich zażyciem. Nie łam tej zasady, jeśli musisz przyjmować leki o określonej porze i po posiłku. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza. Zawsze możesz zjeść mniejsze śniadanie niż zwykle, aby nie odczuwać wzdęć podczas sesji treningowej.

Źródła:

Autor: Monika Kostrzewa/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • WALL SQUATS: 7 sposobów na dobry trening nóg

  • 5 SPOSOBÓW NA BARDZIEJ EFEKTYWNY TRENING NA SIŁOWNI

  • 5 sposobów na urozmaicenie treningu cardio

  • Pomysły na trening dla najbardziej zapracowanych