Wielu sportowców nie jest w stanie tolerować efektów odżywczych czekolady. Ten zakazany owoc może znacznie zaburzyć dietę i bilans kaloryczny. Okazuje się, że nie trzeba całkowicie rezygnować z mleka czekoladowego. Mamy dowody na to, że mleko czekoladowe i regeneracja to świetne połączenie.

Dlaczego sportowcy piją mleko czekoladowe?

Rutyna każdego sportowca, amatora czy profesjonalisty, obejmuje regenerację po treningu. W tym okresie staramy się odpocząć fizycznie, a także dostarczyć organizmowi składników odżywczych potrzebnych do naprawy obolałych mięśni. Warto zauważyć, że jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę formy jest picie mleka czekoladowego. Spożywanie mleka czekoladowego to świetny sposób na powrót do formy (nawet dla profesjonalnych sportowców!).

Nie będziemy zszokowani, jeśli po przeczytaniu tego zdania zaczniesz marszczyć brwi. Mleko czekoladowe często kojarzy się z kaloryczną, słodką przekąską, która nie brzmi zbyt zdrowo. Okazuje się jednak, że przy odpowiednim przygotowaniu napój ten może wspomagać procesy regeneracyjne organizmu, a nawet skracać czas potrzebny mięśniom na powrót do właściwej formy.

Czy mleko czekoladowe wspomaga regenerację?

Wielu naukowców zajmujących się sportem interesuje się mlekiem czekoladowym, ponieważ wydaje się to tak nieprawdopodobne. W badaniu nad mlekiem czekoladowym jako środkiem wspomagającym regenerację po wysiłku wykazano, że działa ono lepiej niż inne rodzaje napojów zawierających węglowodany, które badani spożywali między dwiema sesjami treningowymi. Z kolei w badaniu zatytułowanym Chocolate milk: A post-exercise Recovery Beverage for Endurance Sports wykazało, że picie mleka czekoladowego bezpośrednio po ćwiczeniach, a następnie ponownie dwie godziny później może mieć pozytywny wpływ na regenerację, a nawet zmniejszyć tempo, w jakim włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniu.

ZOBACZ TAKŻE, JAK DODAĆ ORGANIZMOWI ENERGII BEZ JEGO PRZEŁADOWANIA

Pewnie zastanawiasz się o co w tym wszystkim chodzi. Dlaczego mleko czekoladowe ze sklepu ma tak silny wpływ na nasz organizm? Kluczem jest stosunek węglowodanów do białka w tym napoju. Stosunek węglowodanów do białka wynosi zwykle około 4:1. Obecność białka pozwala naszemu organizmowi tak dobrze wykorzystać posiłek. Podobny stosunek makroskładników odżywczych można znaleźć w wielu napojach przeznaczonych do spożycia po wysiłku fizycznym. Jeśli nie lubisz czekolady, nic straconego. Robiąc zakupy, spójrz na etykietę.

Czekolada to coś więcej niż uczta dla duszy

Czekolada często kojarzy się z zakazanym smakołykiem, a nie pokarmem, który możemy włączyć do diety dostosowanej do treningu. Nie zawsze tak jest. Jeśli uwielbiasz białą lub mleczną czekoladę, powinieneś uważać na to, ile i jak często jej spożywasz. Ciemna czekolada z wysoką zawartością kakao może być dodawana do diety na wiele sposobów. Zawiera dużo magnezu, wapnia i potasu. Im więcej kakao w masie, tym lepiej. Na rynku można nawet znaleźć czekolady wykonane w 100% z kakao. Możesz użyć tego produktu, aby dodać coś ekstra do koktajli, smoothie, deserów lub owsianki. Nie zrujnuje twojej diety. Zero wad, same zalety! Mleko czekoladowe na regenerację? Tak, to działa.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23075563/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16676705/

Autor: MK/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Czekolada może poprawić wydajność [NLS News].

  • Banany - owoc na dobry sen [NLS News].

  • Trening cardio nie musi trwać dłużej niż 30 minut [NLS News].

  • ODZYSK: Zaniedbywany aspekt, który poprawia wyniki