Z wielu powodów treningi na siłowni mogą być trudne. Większość z nich wynika ze zmęczenia i ilości wysiłku, który poszedł na trening. Są też inne okoliczności, które mogą utrudniać wykonanie treningu. Należą do nich zachowanie innych osób lub po prostu nieprzestrzeganie zasad panujących na siłowni.

Te niepisane zasady dotyczące dobrych manier nie są czymś, z czym każdy jest zaznajomiony. Z powodu tego braku doświadczenia i wiedzy, zachowania, które nie są mile widziane na siłowni, można łatwo uniknąć.

Zachowania te zostaną omówione w poniższych 15 zasadach dobrej etykiety na siłowni. Masz możliwość szybkiego wyeliminowania każdego z tych zachowań, jeśli uświadomisz sobie, że jesteś winny. Ponieważ siłownia jest przestrzenią publiczną, więc twój komfort powinien być szanowany.

13 ZASAD DOBRYCH MANIER NA SIŁOWNI

ZASADA 1 - ODKŁADAJ RZECZY NA MIEJSCE

Musisz pamiętać, że sprzęt, który zabierasz ze sobą, powinien wrócić na swoje miejsce. Utrzymanie porządku jest tylko częścią obowiązków na siłowni - nie obejmuje sprzątania po sobie i porządkowania tego, co zostawiłeś. Utrzymanie porządku jest Twoim pierwszym i najważniejszym obowiązkiem.

Zasada nr 2 - NIE ZASŁANIAJ LUSTER

Oto dlaczego lustra są używane na siłowni. Wbrew powszechnej opinii, lustra nie są przeznaczone do podziwiania swoich wyników. Lustra służą do tego, aby pomóc Ci kontrolować technikę ćwiczeń. Dzięki temu łatwiej będzie ominąć przestrzeń między tobą a osobą wykonującą ćwiczenie. Irytujące jest to, że osoby korzystające z lustra wchodzą w drogę treningowi i przeszkadzają w nim.

ZASADA 3 - NIE PRZESZKADZAJ W ĆWICZENIU

Jedną z najbardziej irytujących rzeczy jest "zaczepianie" kogoś podczas wykonywania ćwiczenia. Ideą siłowni i treningu jest to, że powinieneś dawać z siebie wszystko i skupiać wzrok na każdym ćwiczeniu. Wyobraź sobie, że skupiasz się na każdym powtórzeniu i wkładasz w nie maksimum wysiłku, gdy nagle ktoś pyta o coś zupełnie niezwiązanego (z Tobą). Irytujące, prawda? Jeśli tak, to zasadą jest, aby przestać robić denerwujące rzeczy na siłowni.

Zasada #4 - NIE BIERZCIE UDZIAŁU Z INNEGO URZĄDZENIA

Wiele razy okazuje się, że szukając obciążenia (zwykle talerzyków z ciężarami) szukamy rozwiązania własnych problemów. Czasami tym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie obciążenia "gdzieś w naszej okolicy". To "sąsiedztwo", często, dotyczy sprzętu, na którym ktoś już trenuje. Branie obciążeń z takich ciężarów jest niegrzeczne. Jeśli już sobie w jakiś sposób radzisz, a obciążenia nie są dostępne, poczekaj do dobrego momentu (takiego, kiedy dana osoba odpoczywa między seriami) i zapytaj, czy możesz pożyczyć ciężary. Większość przypadków pozwoli Ci pożyczyć ciężary.

Zasada #5 - NIE WYKONUJ TELEFONÓW MIĘDZY SERIAMI

Większość ludzi używa siłowni jako miejsca do ćwiczeń. Taki jest cel siłowni i powinieneś go przestrzegać. Jeśli twój telefon dzwoni, gdy jesteś na przerwie, nie odbieraj go. Możliwe, że inne osoby czekają, aż skończysz zadanie i zwolnisz sprzęt. Jeśli masz telefon na siłowni, ogranicz go do słuchania muzyki i zbierania informacji o swoich treningach. Tak jest też w przypadku wielu specjalistycznych produktów, które wspomagają Cię w treningu i opierają się na informacji zwrotnej z telefonu. 

ZASADA #6 - NIE TRAKTUJ SIŁOWNI JAKO MIEJSCA DO POZNAWANIA LUDZI

Siłownia to często miejsce, w którym możesz poznać ciekawych ludzi, osoby dbające o swój wygląd i zdrowie. Ludzie o podobnych zainteresowaniach i stylu życia często podzielają Twoje. Nie oznacza to jednak, że powinieneś postrzegać siłownię jako miejsce, w którym możesz zawrzeć nowe znajomości. Powinieneś opuścić siłownię na rzecz innych miejsc, jeśli tego właśnie szukasz. Daj sobie dar rozmowy z nieznajomymi i nie spuszczaj oczu z powodu, dla którego przyszedłeś na siłownię.

ZASADA#7 - NIE RÓB ZDJĘĆ O SOBIE

Powszechna jest zasada, że nie możesz zaliczyć swojego treningu, jeśli nie zamieścisz zdjęcia siebie ćwiczącego na mediach społecznościowych. Nie tylko ta zasada nie ma sensu. Nie ma sensu robić sobie zdjęć na siłowni - niezależnie od tego, jak w danym momencie wyglądasz. Poczekaj do powrotu do domu, aby udokumentować swoje postępy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, siłownia nie jest miejscem do robienia sobie zdjęć. Możesz też przypadkowo zrobić zdjęcia komuś innemu na siłowni.

Zasada #8 - NIE SŁUCHAJ MUZYKI BEZ SŁUCHAWEK

Wiele osób uwielbia ćwiczyć na siłowni przy grającej muzyce. Niektórzy nie mają słuchawek i tu zaczyna się problem. Muzyka może sprawić, że trening będzie przyjemniejszy i lepszy. Pamiętaj jednak, że nie każdy lubi słuchać Twojej muzyki. Inni mogą woleć trenować w ciszy lub przy innym rodzaju muzyki. Nie kłóć się, że w tym przypadku można użyć słuchawek. Jeśli wymagasz tego od innych, będzie to wymagane od Ciebie!

Zasada #9 - NIE WRZUCAJ DO SWOJEJ KONWERSACJI LUDZI, KTÓRZY MAJĄ SŁUCHAWKI

Słuchawki są popularnym przedmiotem na siłowni i to nie tylko dlatego, że ludzie uwielbiają słuchać muzyki podczas ćwiczeń. Powodem, dla którego słuchawki są tak popularne jest to, że wysyłają jasny sygnał do innych, aby...nie nawiązywać kontaktu. Ludzie ze słuchawkami chcą być sami i skupić się na swoim treningu. Rozpoczęcie rozmowy z kimś takim jest poważnym wykroczeniem.

Zasada #10 - NIE OGLĄDAJ LUDZI

To normalne, że ludzie są zainteresowani obserwowaniem na siłowni. Możesz być pod wrażeniem kogoś, kogo obserwujesz, czy wygląda profesjonalnie, dobrze ubrany lub wykonuje imponujące ćwiczenia. Niezależnie od powodu, powinieneś być w stanie patrzeć na ludzi. Patrzenie na kogoś przez kilka sekund jest w porządku. Ale kilkanaście to już za dużo. Kilka minut to już ewidentne nadużycie.

Zasada #11 - NIE DAWAJ RADY ŻADNEJ OSOBIE, KTÓRA O NIĄ NIE PROSI

Wiele osób trenuje na siłowni jak w drugim domu. Wszystko co się tam dzieje jest łatwe do zrozumienia i oczywiste. Osoby te często podpatrują mniej doświadczone osoby i udają trenera personalnego, który zawsze służy radą. Problem polega na tym, że nikt nie chce prosić o radę. Jest to prawdą niezależnie od tego, czy uważasz się za trenera personalnego. Powinieneś skupić się na swoim treningu, a jeśli ktoś ma pytanie, to powinieneś go udzielić.

Zasada #12 - NIE REZERWUJ MIEJSC NA URZĄDZENIU, JEŚLI NIE JEST JUŻ UŻYWANE

Trening jest ważną częścią twojego życia. Chcesz, aby był dobrze zaplanowany. Ten plan obejmuje między innymi przygotowanie sprzętu i urządzeń, z których będziesz korzystać. Musisz pamiętać, że nie tylko Ty planujesz z wyprzedzeniem określone maszyny i urządzenia. Każda siłownia ma swój własny sprzęt, więc każda osoba trenująca musi sobie z nim poradzić. Możesz trenować na takim sprzęcie, jaki jest Ci potrzebny i prowadzić swój trening dokładnie tak samo. Jeśli niepokoi Cię dostępność konkretnego sprzętu, wyjaśnij to osobie odpowiedzialnej i dojdź do porozumienia, które będzie korzystne dla wszystkich. Przekonasz się, że na siłowni częściej można się dogadać.

Zasada #13 - NIE KRZYCZ

Czasami trening polega na podnoszeniu dużych ciężarów i wykonywaniu trudnych ćwiczeń. To oczywiste, że taki wysiłek może powodować pewne hałasy. To, czego nie rozumiemy, to dlaczego musisz krzyczeć podczas ćwiczeń. Krzyk nie jest czymś, co ludzie lubią słyszeć, zwłaszcza na siłowni. Jeśli podnosisz duże ciężary i dajesz z siebie 100% przy każdym powtórzeniu, powinieneś skupić się bardziej na prawidłowym oddychaniu. Bo krzyk nie pomoże ci w przejściu przez ćwiczenie tak bardzo jak kontrolowane i świadome oddychanie.