W branży fitness istnieje wiele trendów. Wiele z tych trendów szybko przemija. Skuteczny trening nie polega na podążaniu za najnowszymi trendami. Dziś jednak zwrócimy uwagę na najnowsze trendy, szczególnie te, które dotyczą treningu brzucha - dla kobiet i mężczyzn.

Nawet jeśli nie masz długiej historii treningowej, możesz przypomnieć sobie takie trendy w treningu brzucha, jak szóstka Weidera, pasy odchudzające, które twierdzą, że pomagają stracić tłuszcz z brzucha, brzuszki i koła do ćwiczeń brzucha.

Wiele z wymienionych trendów jest tylko sporadycznie spotykanych w branży fitness. Znajdziesz wiele innych sposobów na zdobycie sześciopaku, jeśli pójdziesz na siłownię. Nie będziemy wymyślać Ameryki na nowo. Nie poświęcimy kolejnego artykułu na to, czy te ćwiczenia są skuteczne. Te najbardziej skuteczne i sprawdzone omówiliśmy już w artykule, 27 najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie brzucha. Możesz go przeczytać, jeśli jeszcze nie miałeś okazji.

Jeśli jesteście ciekawi przyszłości treningu brzucha i trendów, które wkrótce nastąpią, sprawdźcie nasze poniższe podsumowanie.

TREND #1 - BRZUCHY DĄŻĄ DO TEGO, BY STAĆ SIĘ HISTORIĄ

Abdominały, jedno z najbardziej znanych ćwiczeń wszech czasów, w wielu przypadkach było powiązane z bólami pleców i kontuzjami. Nie jest to już popularne ćwiczenie w planach treningowych ze względu na większą świadomość trenerów i osób aktywnych. Rola brzucha jest różna, dlatego nie jest dobrym pomysłem wykonywanie ćwiczenia, które nie przygotowuje go do codziennej aktywności. Wszystko wskazuje na to, że brzuszki już niedługo przejdą na emeryturę.

TREND #2 - FUNDAMENT TRENINGU PLANKS

Plank, czyli oryginalnie - deska, został wprowadzony do treningu wiele lat temu. Od tego czasu nie stracił na popularności. Wynika to po prostu z tego, że jest to skuteczne ćwiczenie, które angażuje wiele grup mięśniowych brzucha, w tym te głębokie. Możesz wybrać poziom trudności, który najbardziej Ci odpowiada. Plank możesz wykonywać w kilku płaszczyznach. Dodatkowo możesz dodać do niego akcesoria takie jak piłki do ćwiczeń, ławeczki do ćwiczeń czy taśmy do ćwiczeń. To ćwiczenie jest prawie nie do porównania z brzuszkami pod względem wszechstronności i funkcjonalności. Jest to również ćwiczenie, którym trudno się znudzić. Plank powinien być podstawą Twojego treningu brzucha na wiele lat.

TREND #3 - ROSNĄCY POTENCJAŁ ĆWICZEŃ FUNKCJONALNYCH

Ćwiczenia funkcjonalne na brzuch to takie, w których przeciwstawne nogi pracują jednocześnie. Ćwiczenia te są podobne do codziennych czynności, takich jak bieganie lub chodzenie. Chociaż ćwiczenia funkcjonalne mogą nie być najlepsze do kształtowania sylwetki, wydaje się, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia sprawności fizycznej nad wyglądem. Ćwiczenia funkcjonalne będą nadal zyskiwać popularność, według naszej opinii.

TREND #4 - TRENINGI REAKTYWNE - WAŻNE UZUPEŁNIENIE TRENINGU

Prawdą jest, że żaden trening, nawet trening brzucha, nie powinien być za każdym razem dokładnie taki sam. Różnorodne ćwiczenia powinny angażować mięśnie na różne sposoby i pod różnym kątem. W odniesieniu do treningu brzucha można natknąć się na ćwiczenia funkcjonalne lub ćwiczenia reaktywne. Ale co to tak naprawdę oznacza? Ćwiczenia funkcjonalne już wyjaśniliśmy. Ćwiczenia reaktywne to nic innego jak mieszanka ćwiczeń funkcjonalnych i działań dynamicznych. Przykładem takich ćwiczeń są bokserskie kopnięcia i uderzenia. Ćwiczenia te nie tylko angażują Twój brzuch, ale także zwiększają intensywność treningu, dzięki czemu Twój brzuch wygląda tak, jakby zawsze był w świetnej formie.

TREND #5 - WSPARCIE TECHNOLOGICZNE

Dziś cały świat polega na technologii, która pomaga mu osiągnąć cele w zakresie zdrowia i wyglądu. Technologia "dotknie" treningu brzucha, więc nie ma powodu, abyśmy w to wątpili. Technologie, które odnoszą się do tej części ciała są już dostępne i mają swoje zastosowania. Elektromiografia (EMG) jest jedną z takich technologii. Pokazuje ona, jak pracują konkretne mięśnie. Elektromiografia, jak i inne podobne technologie, jest rozwiązaniem skomplikowanym i kosztownym. Oznacza to, że nie mogą być używane przez wszystkich, którzy nie są zaangażowani w anatomię lub fizjologię na co dzień. Ale, istnieją bardziej przystępne opcje, które wkrótce będą dostępne.

TREND #6: ŚWIADOMOŚĆ W ZAKRESIE ŻYWIENIA

Można by argumentować, że trening brzucha to tylko ćwiczenia. Ponieważ odżywianie jest ważną częścią pracy nad brzuchem, postanowiono włączyć je do kategorii treningowej - tak samo jak włączamy regenerację do treningu. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi znaczenia odżywiania i kładą na nie większy nacisk. Za kilka lat odżywianie będzie tak samo integralną częścią treningu brzucha jak w przeszłości. Właściwe odżywianie nie jest umierającym trendem. Mamy nadzieję, że będzie on kontynuowany.

Czy istnieją jakieś trendy w treningu brzucha, o których nie wspomnieliśmy, a które według Ciebie będą się wyróżniać w przyszłości? Podziel się nimi w sekcji komentarzy poniżej.