Kofeina jest ogólnie bezpieczna, gdy jest spożywana w małych lub umiarkowanych ilościach, ale jej nadmierne spożycie może mieć nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne skutki uboczne. Dotyczy to szczególnie osób wrażliwych. Jakie dokładnie są te skutki? Poznaj 7 negatywnych skutków nadmiernego spożycia kofeiny.

Jak działa kofeina

Kofeina blokuje adenozynę w mózgu, która jest substancją chemiczną powodującą zmęczenie. Kofeina powoduje również, że nadnercza uwalniają znaczne ilości kortyzolu, adrenaliny i innych hormonów. To właśnie sprawia, że po wypiciu niewielkiej ilości czarnej czujesz się, jakbyś zyskał nowe siły. To blef, ponieważ nowej energii tak naprawdę nie ma, ale na krótki czas uczucie zmęczenia znika. Zamiast tego wzrasta poziom hormonów, które powodują czujność. Adrenalina jest znana jako hormon walki lub ucieczki. Czy kofeina ma jakieś skutki uboczne?

Jakie są skutki uboczne kofeiny? Uczucie niepokoju

Przy wyższych dawkach efekty te mogą stać się bardziej intensywne, powodując uczucie niepokoju i nerwowości. Trudno jest z całą pewnością stwierdzić, czy istnieje bezpieczny limit kofeiny, ponieważ tolerancja różni się w zależności od osoby. Ogólny konsensus jest taki, że 400 mg kofeiny dziennie jest bezpieczne, ale to tylko teoria.

Badanie przeprowadzone na 25 mężczyznach wykazało, że ci, którzy spożywali 300 mg kofeiny podczas jednego posiłku, czuli się dwukrotnie bardziej zestresowani niż ci, którzy przyjmowali dawkę kontrolną. Poziom kortyzolu u osób pijących kawę regularnie i okazjonalnie był podobny.

Należy również zwracać uwagę na to, skąd pochodzi kofeina, ponieważ łatwo jest przesadzić. Oto przykład. Jedna z popularnych amerykańskich kawiarni sprzedaje dużą kawę (grande), która zawiera około 330 mg kofeiny. Dwie takie kawy przekraczają zalecany limit o ponad połowę. Jeśli Twoja tolerancja na kofeinę jest obniżona, będziesz odczuwać niepokój i zdenerwowanie. Zamiast koncentracji będziesz odczuwać roztrzęsienie. Zamiast energii będziesz odczuwać niepokój.

Jakie są skutki uboczne kofeiny? Bezsenność jest częstym skutkiem ubocznym kofeiny

Pijemy kofeinę, aby nie zasnąć. Pijemy kofeinę rano, aby zwalczyć senny sen, który wisi nad naszymi głowami, a wieczorem, aby zwalczyć senność lub zmęczenie, które już wkrada się pod nasze powieki. To działa. Sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni, pomaga nam się uczyć i wydłuża nasz dzień.

Niestety, czasami może to być zbyt długie i zakłócać nasz nocny sen. Okres półtrwania kofeiny w organizmie wynosi około 4 godzin. Po 4 godzinach około połowa kofeiny, którą wstrzyknęliśmy do naszego organizmu, nadal znajduje się w obiegu. Późne porcje kofeiny w dużych ilościach zakłócą nasz sen i utrudnią zasypianie. Obniżą również jakość regeneracji snu. Ten artykuł wyjaśnia, w jaki sposób kofeina wpływa na regenerację po ćwiczeniach.

Następnego ranka będziesz zmęczony i aby przetrwać, możesz sięgnąć po więcej kofeiny. Może to prowadzić do błędnego koła bezsenności.

Czas spożycia kofeiny może mieć wpływ na sen. Zbadano to w badaniu zatytułowanym Wpływ kofeiny na sen przyjmowanej 0, 3 lub 6 godzin przed pójściem spać. Naukowcy podali 12 zdrowym osobom dorosłym 400 mg kofeiny na trzy lub sześć godzin przed pójściem spać lub tuż przed zaśnięciem (lub planowanym zaśnięciem).

We wszystkich trzech grupach kontrolnych zaobserwowano znaczny wzrost czasu potrzebnego na zaśnięcie, a także ilości czasu spędzonego na czuwaniu. Nawet filiżanka kawy o 16:00 może zrujnować sen, zwłaszcza jeśli chcesz znaleźć się w objęciach Morfeusza przed 22:00.

ZOBACZ TAKŻE: Przepis na wysokobiałkową kawę

Problemy z trawieniem

Wiele osób (słusznie) uważa, że poranna filiżanka kawy pomaga odblokować jelita. Działanie przeczyszczające kawy przypisuje się gastrynie, która jest hormonem uwalnianym przez żołądek. Hormon ten przyspiesza aktywność okrężnicy. Kawa bezkofeinowa również wywołuje podobną reakcję. Ten sam proces może powodować luźne stolce u osób wrażliwych na kofeinę.

O co chodzi ze słynnym owrzodzeniem żołądka? Przez wiele lat uważano, że kawa jest odpowiedzialna za pojawienie się wrzodów żołądka. Jednak badanie z udziałem ponad 8000 uczestników nie wykazało żadnego związku.

Napoje zawierające kofeinę to głównie kawa.

Kofeina - skutki uboczne? Uzależnienie

Nie ma wątpliwości co do tego, że kofeina może uzależniać, pomimo wielu korzyści zdrowotnych. Przeprowadzono badania na ludziach i zwierzętach (Czy jesteśmy uzależnieni od kawy i kofeiny?) Przegląd danych dotyczących ludzi i zwierząt wykazał, że chociaż kofeina stymuluje pewne substancje chemiczne w mózgu w podobny sposób jak kokaina i amfetamina, NIE wywołuje klasycznej reakcji uzależnienia w taki sam sposób jak te narkotyki.

Nadal może prowadzić do uzależnienia fizycznego lub psychicznego, szczególnie w dużych dawkach. Po odstawieniu, jeśli codziennie spożywasz duże ilości kofeiny, możesz odczuwać bóle głowy i zmęczenie, brak koncentracji, apatię i drażliwość. Czy nie powiedzieliśmy Ci o kofeinie i jej skutkach ubocznych?

Zaburzenia rytmu serca

Kofeina w dużych dawkach może wpływać na nasz najważniejszy mięsień - serce. Migotanie przedsionków to stan, który odnotowano wśród młodych ludzi spożywających napoje energetyzujące o wysokiej zawartości kofeiny.

Problem ten wydaje się być bardzo indywidualny i nie dotyczy wszystkich. Nawet osoby z chorobami serca mogą tolerować duże dawki kofeiny bez żadnych negatywnych skutków. W jednym z badań 51 pacjentów z niewydolnością serca piło 100 mg kawy na godzinę przez 5 godzin, a ich tętno i rytm serca pozostały w normie. Badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi, więc jedynym sposobem, aby się dowiedzieć, jest obserwacja własnego ciała.

Uczucie zmęczenia

W medycynie chińskiej uważa się, że kawa może pożyczyć energię z jutra i wykorzystać ją dzisiaj. Współczesna medycyna potwierdza, że jest w tym trochę prawdy. W przeglądzie 41 badań stwierdzono, że napoje zawierające kofeinę zwiększają czujność i nastrój na kilka godzin, ale także sprawiają, że ludzie są bardziej zmęczeni następnego dnia. Po co ludzie sięgają, gdy są zmęczeni? Po kofeinę. Po kofeinę. Magiczne koło zmęczenia zostało zamknięte.

Oddawanie moczu

Jeśli spożywasz zbyt dużo kofeiny, możesz dosłownie się poplamić. Badanie Caffeine Intake and Risk of Stress, Urgency, and Mixed Urinary Incontinence, w którym wzięło udział ponad 65 000 kobiet bez problemów z nietrzymaniem moczu, wykazało, że spożycie kofeiny może mieć wpływ na nietrzymanie moczu. Kobiety, które spożywają 450 mg kawy dziennie są bardziej narażone na ten problem niż kobiety, które przyjmują do 150 mg kofeiny. Ograniczenie spożycia kofeiny może być najlepszym rozwiązaniem, jeśli czujesz, że często oddajesz mocz i dużo pijesz. Spróbuj sprawdzić, czy objawy utrzymują się, przynajmniej tymczasowo.

Źródła:

Autor: Michał Rosiak/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Kofeina nie zawsze jest zalecana przed treningiem. Równowaga między zyskami i stratami