Zrównoważony rozwój jest kluczowym tematem w obecnych czasach. Nie jest to zaskakujące, ponieważ zrównoważony rozwój jest integralną częścią każdego aspektu codziennego życia, na wszystkich poziomach, w tym krajowym, międzynarodowym i lokalnym. Czyste powietrze, czysta woda i bezpieczne miejsca do życia są niezbędne dla ludzkiego zdrowia. Jak można chronić te najcenniejsze zasoby?

Czym jest zrównoważony rozwój?

Zrównoważony rozwój to zdolność do podtrzymania swojej egzystencji, rozwoju i wykorzystania istniejących zasobów bez uszczerbku dla potrzeb i pragnień przyszłych pokoleń. Oznacza to, że woda, żywność, schronienie i inne działania, takie jak rekreacja, nie powodują szkód w środowisku ani nie wyczerpują zasobów, których nie można przywrócić. Kluczowe jest, aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie korzyści i chronić planetę dla dobra ludzkości.

Istnieje wiele sposobów na zdefiniowanie zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój może dotyczyć wszystkich aspektów życia, od tworzenia ekologicznych domów i odpowiedzialnych środowiskowo społeczności, poprzez pozyskiwanie zrównoważonej żywności i energii odnawialnej, aż po niskoemisyjne meble i ubrania. Chodzi o zrównoważenie konkurujących ze sobą potrzeb ze świadomością ograniczeń ekonomicznych, środowiskowych i społecznych.

Dlaczego jest to ważne?

Kluczowe jest uznanie znaczenia zrównoważonego rozwoju. Strategia ta przez długi czas koncentrowała się przede wszystkim na wpływie na środowisko. Obecnie jest ona również ważna na froncie gospodarczym i społecznym.

Założeniem ochrony środowiska jest to, że nie powinniśmy niszczyć jego zasobów. Dodatkowo musimy dbać o to, aby minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko.

Rozwój społeczny dotyczy dobrobytu zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa. Wymaga on zasobów, dobrej opieki zdrowotnej i wysokiej jakości życia.

Postęp gospodarczy, mimo że ma kluczowe znaczenie, jest nadal jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów. Zachęca on ludzi do inwestowania w działania związane ze zrównoważonym rozwojem, zapewniając im długoterminowe korzyści i wspierając zarówno aspekty środowiskowe, jak i społeczne.

Głównym celem zrównoważonego rozwoju jest poprawa dobrobytu ludzi i utrzymanie tej poprawy w czasie. Konieczne jest podjęcie niezbędnych kroków w celu odwrócenia negatywnych skutków wzrostu przemysłowego i nadmiernego zużycia energii.

Możliwe jest zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne zmian klimatycznych, zanieczyszczeń oraz innych czynników środowiskowych, które stanowią zagrożenie ekologiczne i zdrowotne.

Nawet mała zmiana może często przynieść znaczące i trwałe zmiany. Ważne jest, abyś pamiętał, że każda decyzja i krok, który podejmiesz, będzie miał wpływ na przyszłość kolejnych pokoleń.

Co możesz zrobić, aby przyczynić się do zrównoważonego rozwoju?

Możesz dokonywać prostych wyborów, aby pomóc w tworzeniu lepszego świata. Oto kilka prostych sposobów na zrównoważone życie każdego dnia.

Wynoś śmieci. Jest to najprostsze i najbardziej wpływowe działanie, które może mieć duży wpływ na środowisko.

Wybieraj ekologiczne opcje rozliczeń i staraj się jak najczęściej pozbywać papierowych rachunków i innych dokumentów. E-billing jest łatwiejszy i lepszy dla środowiska.

Wybieraj zrównoważone produkty Łatwo jest dziś znaleźć przyjazne środowisku produkty i firmy (od odzieży po kosmetyki oraz żywność i energię, by wymienić tylko kilka), w których zrównoważony rozwój jest priorytetem. To świetny sposób na poprawienie świata poprzez zastąpienie jednorazowych plastikowych sztućców bambusowymi i fluorescencyjnych żarówek diodami LED.

Unikaj jazdy samochodem na jakąkolwiek odległość To zmniejszy Twój ślad węglowy i pomoże środowisku. Możesz wybrać jazdę na rowerze, skuterze, spacer lub korzystanie z transportu publicznego.

- Szukaj zrównoważonej żywności i napojów, pokładając zaufanie w lokalnych dostawcach, kupując świeże, smaczne produkty na rynkach rolnych. Rynki rolne pomagają zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem. Możesz również wybrać marki, które angażują się w zrównoważone praktyki.

- Używaj produktów wielokrotnego użytku, aby ograniczyć ilość plastiku - Ogranicz ilość plastiku jednorazowego użytku, takiego jak torby na zakupy, butelki na wodę i kubki do kawy, a także zwiększ wykorzystanie opakowań po produktach.

Co jeszcze? Nie jest tajemnicą, że to, co nosimy, ma ogromny wpływ na środowisko. Produkcja odzieży i obuwia jest jednym z największych źródeł zanieczyszczeń przemysłowych na świecie, generując 92 miliony ton odpadów rocznie. Oczywiste jest również, że zrównoważona odzież to odzież, która wisi w Twojej szafie. Jeśli szukasz nowego elementu do swojej szafy, warto sprawdzić produkty marek, które dbają o środowisko.

Co oznacza zrównoważony rozwój w modzie?

Zrównoważona moda odnosi się do projektowania, produkcji i dystrybucji odzieży i obuwia, które maksymalizują korzyści dla społeczeństwa i przemysłu modowego, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko. Dzięki temu produkty są wysokiej jakości i wytrzymują kilka sezonów.

Niektóre firmy nadal składają tylko gołosłowne deklaracje w sprawie ochrony środowiska, ale inne są coraz bardziej zaniepokojone wpływem ekologizmu na ich działalność, w tym na przemysł modowy.

KEEN, Diadora i Native to tylko kilka marek, które są zaangażowane w zrównoważony rozwój. Są one zaangażowane w zmniejszanie swojego śladu węglowego i promowanie odpowiedzialnego rozwoju biznesu. Widać to w ich dbałości o recykling, eliminację szkodliwych substancji z procesów produkcyjnych oraz ochronę zasobów naturalnych.

KEEN to jedna z marek, która stawia na zrównoważony rozwój. Bardzo uważnie podchodzi do każdej decyzji, jaką podejmuje przy tworzeniu swoich produktów, począwszy od materiałów, z których są wykonane, poprzez sposób ich konstrukcji, aż po analizę łańcuchów dostaw. Cel. Wywieranie jak najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wysiłki firmy KEEN opierają się na trzech głównych filarach: tworzeniu wytrzymałego obuwia z certyfikowanych skór, które oprawiane są w garbarnie z zamkniętym obiegiem wody. Odbywa się to w celu zmniejszenia zużycia środków chemicznych i zanieczyszczenia wody. Drugim aspektem jest redukcja zapachu w butach za pomocą specjalnej powłoki wykonanej z probiotyków. Trzecim aspektem jest uczynienie butów wodoodpornymi bez szkodliwych PFC.

Kolejną marką, która stawia na zrównoważony rozwój jest Diadora. Podeszła ona do sprawy metodycznie i stopniowo, pracując nad efektem końcowym w zakresie swoich produktów i strategii firmy. Agencja EcoVadis umieściła ją w grupie 5% firm, które osiągnęły najwyższy poziom wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju i przyznała jej złote medale.

Jakie są kolejne kroki Diadory? Jednym z kroków jest zaprzestanie używania skóry kangura do produkcji butów piłkarskich. Kolejnym krokiem jest używanie papieru z recyklingu w sklepach Diadora do toreb na zakupy, a także papieru z wodorostów, który jest używany do produkcji pudełek na buty z linii Heritage. Parco Natura Viva jest również wspierane przez część wpływów. Warto również zauważyć, że bawełniana odzież lifestylowa została wykonana z certyfikowanej bawełny organicznej (Global Organic Textile Standard) od 2020 roku. Zaświadcza to, że zarówno uprawa, jak i przetwarzanie bawełny odbywały się przy użyciu mniejszej ilości wody, bez pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych.

Jak wszyscy wiecie, przykład powinien iść u góry. Siedziba firmy jest zasilana w całości energią słoneczną, zaprzestano również używania plastikowych kubków i butelek.

Native to marka, która postawiła na obuwie bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Firma ta wykorzystuje naturalne materiały, takie jak organiczna bawełna, len i oliwa z oliwek. Nie ma wypełniaczy ani katalizatorów petrochemicznych, które często znajdują się w innych materiałach gumowych, które są reklamowane jako naturalne.

Co ważne, po zużyciu butów można je wyrzucić do pojemników na śmieci. Dzięki temu materiały będą się szybciej rozkładać. Marka postawiła sobie za cel wyeliminowanie wszystkich odpadów z procesu produkcji butów do 2023 roku. Wszystkie buty będą nadawały się do kompostowania lub recyklingu, pozostawiając najmniejszy ślad węglowy. Projekt Remix został uruchomiony przez firmę, aby zbierać i przetwarzać zużyte pary Native Shoes w materiały na place zabaw dla dzieci.