Jazda rowerem do szkoły to zabawny i łatwy sposób, aby dzieci się ruszały. Jest to sposób, aby pomóc maluchowi stać się niezależnym i odpowiedzialnym młodym dorosłym. Ale to nie wszystko. Badania pokazują, że jazda na dwóch kółkach to świetny sposób na poprawę wyników w nauce, zdrowia akademickiego i relacji społecznych. Możesz czerpać realne korzyści, jeżdżąc tylko przez 30 minut dziennie. Najwyższy czas, aby wyjść na rower!

Rowery to coś więcej niż tylko transport. To świetny sposób na rozruszanie dzieci, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i oczyszczenie umysłu. To tylko kilka z wielu korzyści! To są same korzyści!

Zanim pozwolisz swojemu dziecku wyruszyć w pierwszą trasę,

Zanim dziecko wyruszy w pierwszą samodzielną podróż do szkoły, należy ocenić jego znajomość zasad ruchu drogowego, a także umiejętności. Od ilu lat jeździ na rowerze? Czy potrafi bez trudności zapanować nad rowerem? Jaki jest jego obecny poziom w sprawności fizycznej?

Następnie należy ustalić najlepszą trasę do szkoły. Trzeba będzie ocenić długość trasy, natężenie ruchu, wzniesienia, dostępność chodników i ścieżek rowerowych, a także zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Możecie wspólnie wykonać kilka próbnych przejazdów. Jest to najlepszy sposób, aby dziecko poczuło się pewnie i bezpiecznie.

Gdy maluch jest już pewny trasy, upewnij się, że rower jest w dobrym stanie. Sprawdź też, czy rozmiar roweru jest odpowiedni do wzrostu dziecka i dostosuj siodełko do właściwej wysokości. Choć niekoniecznie potrzebujesz najnowszego modelu z ramą z włókna węglowego, ważne jest, aby upewnić się, że jest on bezpieczny, sprawny i pozwala dziecku łatwo dotrzeć do szkoły.

Podstawowe bezpieczeństwo

Czas przejść do kolejnego etapu. Jest on niezbędny dla bezpieczeństwa dziecka. Ważny jest dobór akcesoriów, w tym kasku i świateł.

Dobrze dobrany kask to podstawa. Powinien on zakrywać czoło i nie odchylać się do tyłu. Idealna długość przedniej krawędzi powinna znajdować się 2,5 cm nad brwiami. Paski powinny być cały czas zapięte i tworzyć literę V poniżej uszu. Dla lepszego dopasowania wybierz model, który ma z tyłu regulowane pokrętło.

Upewnij się, że Twoje dziecko jest widoczne dla innych użytkowników dróg. Na plecach rowerka powinien być umieszczony czerwony odblask. Jednak dobrym pomysłem jest, aby dziecko miało odblaski na kołach oraz taśmę lub naklejki, które można przyczepić do kasku, ramy roweru i ubrania. Wiele kasków ma wbudowane światła i odblaskowe detale.

Eksperci zalecają, aby podczas jazdy na rowerze zawsze mieć włączone tylne światło, niezależnie od pory dnia. Jaśniejsze jest bardziej skuteczne. Przy wyborze weź pod uwagę, jak łatwo będzie ją włączyć i wyłączyć. Upewnij się, że masz dodatkowe światło z przodu dla dziecka, jeśli porusza się ono po zmroku lub w deszczu.

Na jakie inne rzeczy warto zwrócić uwagę? Oczywiście na sygnał ostrzegawczy lub dzwonek! Jest to wymóg obowiązujący w Polsce. Warto też zwrócić uwagę, czy dziecko nie wiesza niczego na kierownicy. Może to spowodować niestabilność roweru lub zaklinowanie się kół.

Koszyk lub bagażnik rowerowy z paskami mocującymi to dobra inwestycja w przypadku przewożenia plecaka. Jazda z dodatkowym ciężarem na plecach będzie trudniejsza. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, upewnij się, że dziecko nosi plecak na obu ramionach i że ciężar jest równomiernie rozłożony. Możesz poćwiczyć z nim skręcanie i zatrzymywanie się. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że potrafi ono prawidłowo kierować i utrzymywać równowagę.

Jak się ubrać?

Dobra widoczność i wygoda to podstawa. Mądrym pomysłem jest zainwestowanie w odzież w jaskrawych kolorach lub przynajmniej kamizelkę odblaskową.

Warto, aby dziecko przed wyruszeniem w drogę upewniło się, że jego ubranie nie jest zbyt luźne. Obszerne spodnie mogą zaplątać się w szprychy kół lub łańcuchy rowerowe. Jeśli masz długie nogi, prawa strona powinna być podwinięta lub schowana w skarpetkach. To jest właśnie napęd dla roweru. Niedopuszczalne jest również noszenie kurtki lub bluzy przewiązanej w pasie.

Ważne jest odpowiednie obuwie. W przypadku sandałów najlepiej sprawdzają się buty dobrze dopasowane. Bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone przez klapki i luźne sznurówki.

W chłodniejsze dni nie zapomnij o rękawiczkach. O ile wełniane rękawiczki są ciepłe, to w przypadku rękawiczek rowerowych znajdziesz lepsze opcje, które pozwalają na prawidłowe i bezpieczne trzymanie kierownicy.