Jak utrzymać swoje ciało w zdrowiu, dobrze się bawić i ukoić swoją duszę w jednym czasie? Bikepacking jest odpowiedzią! Dowiedz się więcej o nim i dlaczego zyskuje na popularności.
Bikepacking to świetny sposób na eksplorację odległych miejsc na dwóch kółkach, jeśli kochasz outdoor. Pierwszą zasadą bikepackingu jest to, że nie ma żadnych zasad. Zanim jednak wyruszysz na swoje przygody, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Te rzeczy zebraliśmy dla Ciebie w tym artykule.
Bikepacking łączy w sobie dwie aktywności outdoorowe: kolarstwo górskie i backpacking. Otwarty umysł, ciekawość i rower są niezbędne, aby wyruszyć na wyprawę trwającą co najmniej dwa dni. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jeździsz na górskim, szosowym, szutrowym czy tandemie. Przynajmniej na łatwiejszych trasach. Wystarczy, że przypniesz bagaże do roweru i ruszysz w drogę. Szybko odkryjesz niesamowite miejsca i będziesz miał okazję spędzić noc pod gwiazdami.
Ważne jest jednak, abyś przechowywał swój sprzęt tak, aby był minimalny opór i maksymalna waga. Powinien być lekki i łatwy w transporcie.
Oto najważniejsze wskazówki dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z bikepackingiem.
Rower to podstawowa kwestia. Jak wiadomo, każdy rower może służyć jako rower do bikepackingu. Te specjalnie zaprojektowane są wygodniejsze i przyjemniejsze w jeździe. Łączą w sobie to, co najlepsze zarówno w rowerze górskim, jak i gravelowym, z dużą ilością miejsca do przechowywania oraz odpowiednią geometrią i komponentami do długich dni w siodle.
Bikepacking nie jest kompletny bez transportu bagażu. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na zestaw robiony na zamówienie, tak jak w przypadku rowerów. Podstawowy zestaw można stworzyć z przedmiotów, które już posiadasz, takich jak suche torby i pasy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego sprzętu podczas kilku pierwszych wypraw, aby lepiej zorientować się, czego potrzebujesz i w co warto zainwestować.
Ważne jest, aby pamiętać, że wyprawa bikepackingowa nie równa się niedzielnej przejażdżce po szosie. Różnicę zauważysz nawet jeśli jesteś przyzwyczajony do jazdy na długich dystansach i noszenia ciężkiego ładunku na szutrowych drogach. Zaplanuj wystarczająco dużo czasu na postój i odpoczynek na trasie.
Wielodniowe wycieczki wymagają stopniowego zwiększania dziennego obciążenia. Trzeci dzień jest najtrudniejszy. Potem jest już łatwiej. Nigdy nie przekraczaj swoich możliwości. Idealne przełożenie można osiągnąć zmieniając bieg na taki, na którym łatwo się pedałuje, a następnie zmniejszając go o jeden.
Pamiętaj, że możesz nie potrzebować tak dużo sprzętu jak myślisz. Co powinieneś spakować?
Najważniejsza zasada to sprytne i ultralekkie pakowanie.
Utrzymuj średnią wagę roweru na poziomie około 20 kg. Pamiętaj o równomiernym rozłożeniu ciężaru pomiędzy sakwy, torbę na ramę i kierownicę.
Torba na ramę może pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak pieniądze, rękawiczki i jedzenie.
Aby zachować równowagę, sakwy powinny ważyć mniej więcej tyle samo. Aby zachować równowagę, umieść przedmioty, których używasz rzadziej w jednej sakwie, a ważniejsze w drugiej. Pozwoli to uniknąć bałaganu.
Nie jesteś pewien, co zabrać? Oto wskazówka. Chociaż lista nie jest wyczerpująca, to jednak nakreśla to, co będzie potrzebne podczas każdej przygody: dodatkowe baterie, czołówki, GPS i mapy, taśma klejąca i liny, butelka i termos, filtr do wody i sprzęt do gotowania, a także podstawowe kosmetyki, takie jak krem do opalania i pasta do zębów.
Co z odzieżą? Warstwy są kluczem do utrzymania chłodu na drodze i ciepła podczas odpoczynku. Większość ludzi będzie mogła nosić zwykłą odzież sportową, jedną lub dwie koszulki kolarskie i dwie pary szortów. Wskazówka: Dobrze jest, jeśli masz spodenki dwóch różnych marek. Zapewni to, że szwy będą znajdować się w różnych miejscach i zmniejszy podrażnienia.
Wielofunkcyjne lekkie rzeczy, takie jak wiatrówki, są warte inwestycji. Zapewniają one nie tylko ochronę przed deszczem i wiatrem, ale także zapewniają ciepło.
Nie zapominaj o bieliźnie! Trzy pary to zazwyczaj wystarczająca ilość. Dobrze sprawdza się bielizna sportowa. W zależności od długości podróży, będziesz potrzebował dwóch do trzech kompletów skarpet.
Kask, rękawiczki, ocieplacze przedramion, długie spodnie dresowe i ciepły sweter są niezbędne.
Noszenie przypinanych butów kolarskich nie jest dla Ciebie. Warto rozważyć buty turystyczne firmy KEEN. Latem dobrze sprawdzą się sandały z systemem ochrony palców.
A co z ochroną przeciwsłoneczną? Dla odświeżenia można nosić zwilżoną pod kaskiem bandanę, przyda się też kapelusz z daszkiem. Można też zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.