Chcesz podnieść poziom swojej sprawności fizycznej? Masz dość chodzenia na siłownię i wykonywania tych samych ćwiczeń przez pół roku? CrossFit to świetna alternatywa dla tradycyjnej pracy na siłowni. CrossFit jest świetną alternatywą dla tradycyjnego treningu. Posiada różnorodność ruchów i wysoką intensywność, która poprawi Twoją kondycję i sprawi, że będziesz czuł się lepiej każdego dnia.

Crossfit to ciekawy sposób patrzenia na trening i powinien być wypróbowany przez każdego przynajmniej raz. Crossfit może być dla Ciebie, jeśli szukasz, aby spróbować czegoś nowego lub masz konkretny cel w swojej sprawności fizycznej. Jeśli Twoim celem jest przekroczenie swoich obecnych ograniczeń i stanie się lepszym sportowcem, crossfit może być właściwym wyborem. Czym jest i jak możesz go osiągnąć? Poniższy artykuł wyjaśni.

Czym jest crossfit?

Crossfit to interwałowy program treningu siłowego, który wykorzystuje ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności i stałej zmienności. Jego celem jest maksymalizacja kompetencji fizycznych. Obejmuje to komponenty zdrowotne, takie jak siła i wytrzymałość mięśni, a także wytrzymałość sercowo-naczyniową, elastyczność i skład ciała.

Trening ten polega na wykonywaniu przez pewien czas różnych ćwiczeń cardio, podnoszenia ciężarów i gimnastyki. Te treningi mogą być skalowane, aby dopasować się do różnych poziomów fitness.

Crossfit to coś więcej niż tylko trening. To styl życia i sposób na to, by móc wykonywać codzienne czynności z większą łatwością.

Jakie są korzyści z uprawiania CrossFitu?

Crossfit to skrzyżowanie gimnastyki, podnoszenia ciężarów i biegania. Crossfit pozwala sportowcom wykonywać różne ćwiczenia i łączyć je w sposób, który jest dla nich wyjątkowy. Dzięki temu mogą pracować nad różnymi obszarami swojego ciała i mogą to robić w różnym czasie. Dzięki temu mogą osiągnąć szybsze rezultaty w postaci lepszej kondycji i sylwetki, poświęcając jednocześnie mniej czasu na treningi. Dodatkowym atutem jest wsparcie i motywacja, jaką daje społeczność crossfitowa.

Ale co tak naprawdę zyskujesz?

Crossfit oferuje wiele korzyści. Może pomóc Ci poprawić równowagę, siłę, elastyczność, postawę i ogólny stan zdrowia. Crossfitowcy, którzy trenują regularnie, zgłaszają znaczną poprawę swoich wskaźników sprawnościowych.

Zauważysz znaczny wzrost siły, który zauważysz bardzo szybko. Możesz zwiększyć swoją siłę i masę mięśniową, wykonując trening siłowy i ćwiczenia z masą ciała. Doprowadzi to do tonizacji fizycznej.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest wzrost wytrzymałości. Crossfit może wydawać się wystarczająco krótki, aby podnieść tętno, ale w rzeczywistości jest bardziej intensywny niż bieganie sprintów. Naukowo, treningi HIPT mogą zwiększyć pobór i wykorzystanie tlenu podczas ćwiczeń, a także zwiększyć wytrzymałość.

Crossfit może również poprawić zwinność i elastyczność. Osiąga się to poprzez ćwiczenia rozciągające (w końcowej fazie zajęć), oraz treningi plyometryczne, czyli takie, które powodują skurcz mięśni w szybkim cyklu rozciągania i skurczu (jak np. podczas wskakiwania na skrzynię). Ćwiczenia te zwiększają również moc i przyspieszenie.

Połączenie intensywnego treningu ze zdrową dietą spowoduje utratę wagi lub co najmniej zmianę tkanki tłuszczowej w mięśniową. W Crossfit nie chodzi o utratę wagi. Wynika to z tego, jak skonstruowany jest trening i jaki nacisk kładzie się na ćwiczenia siłowe.

Crossfit może mieć pozytywny wpływ na psychikę i emocje. Uczy Cię, że jesteś w stanie osiągnąć więcej niż wydawało Ci się to możliwe. Crossfit może pomóc Ci poprawić twardość psychiczną, zbudować hart ducha, wytrwałość i determinację.

Jak wygląda i jak się czuje trening?

Treningi CrossFit są krótkie (5-15 minut), intensywne i dostosowane do każdego poziomu sprawności. Format obwodowy ćwiczeń CrossFit oznacza, że każde ćwiczenie wykonywane jest po kolei, z niewielką ilością odpoczynku pomiędzy nimi. Sesja treningowa podzielona jest na cztery części i trwa od 45 minut do godziny.

Rozgrzewki są niezbędną częścią każdych zajęć. Przygotowują one ciało do maksymalnego wysiłku. Powinna trwać nie krócej niż 5 minut. Ważne jest, aby ćwiczenia były dynamiczne (np. skakanki, przysiady, pompki, wypady).

Po rozgrzewce wykonasz krótkie wprowadzenie do ćwiczenia siłowego (np. przysiady kettlebells medicine balls lub deadlifts) i kondycyjnego (np. single-leg squats/muscle ups). To tutaj dowiesz się jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Umiejętności, nad którymi pracujesz, najczęściej uczysz się podczas treningu.

WOD (Workout of the Day), jest podstawowym elementem treningu crossfit. Składa się on z kilku rund. Wiąże się z dużą prędkością, wysokim tętnem i ukierunkowaniem na różne grupy mięśni. Musisz wykonać ćwiczenie w określonym czasie i liczbie powtórzeń. Przykłady ćwiczeń obejmują zwisanie z drążka z podciąganiem lub wiosłowaniem, a następnie szybkie przejście do bieżni lub serii burpees.

Sesja powinna zakończyć się rozciąganiem, które powinno trwać około 10 minut. Ten etap pomaga złagodzić proces regeneracji poprzez rozciąganie i rozluźnianie mięśni.

Co należy nosić.

Crossfit jest znany z intensywnej intensywności i szybkich, dynamicznych ruchów. Twój strój powinien być praktyczny i możliwy do noszenia. Oto najlepsze ubrania do noszenia na hardcorowy trening.

Odpowiednie buty treningowe są niezbędne. Chcesz obuwia, które jest lekkie i łatwe do poruszania się, ale także amortyzuje uderzenia szybkich ruchów bocznych. Musi też mieć stabilną, trakcyjną podeszwę, która zapewnia odpowiedni zwrot energii przy skakaniu i podnoszeniu ciężarów. Dodatkowym atutem jest oddychająca cholewka. My polecamy model UNDER-ARMOUR TRIBASE REIGN 4.

Wysokie skarpety z właściwościami odprowadzającymi wilgoć to również mądra inwestycja. Takie skarpety ochronią Twoje golenie podczas niektórych ćwiczeń, takich jak box jumps, deadlifts i wspinanie się po linach.

Najlepsza koszulka treningowa? Najlepsza koszulka treningowa to taka, która pozwala Ci na swobodę ruchów bez żadnego dyskomfortu. Wybierz lekką, oddychającą tkaninę, która odprowadza pot, wstawki z siatki, aby poprawić wentylację i płaskie szwy, aby uniknąć otarć.

Robisz przysiady, wypady, skaczesz, kucasz i biegasz, więc wybierz szorty, które nie będą ograniczać Twoich ruchów. Szukaj modeli wykonanych z tkaniny 4-way stretch, która pozwala na dobrą oddychalność i siatkowych paneli, jak UNDER ARMOUR SW 5 SHORT.

Wolisz legginsy czy na odwrót? Wybierz legginsy z materiału syntetycznego, ponieważ dobrze odprowadzają wilgoć.

Nie zapomnij uwzględnić bardzo ważnego elementu damskiej szafy. Jest nim biustonosz sportowy. Jest on niezbędny przy tak rygorystycznym treningu. Jak powinien wyglądać? Powinien mieć wysoki poziom podtrzymania biustu, być regulowany i wykonany z odprowadzającego pot, oddychającego materiału. A co z UNDER ARMOUR INFINITY BRA HIGH?