Zakupy w sieci są szybkie, proste i wygodne. Zakupy online są obecnie standardową częścią codziennego życia. Możesz robić zakupy w dowolnym miejscu, czasie i masz nieograniczone możliwości. Aby mieć dostęp do całego świata, wystarczy urządzenie podłączone do internetu.

Po znalezieniu odpowiedniego produktu, kliknij "KUP", aby go zamówić. Następnie spokojnie czekaj, aż dotrze pod Twoje drzwi. Nie ma kolejek, przepychania się przez tłumy ludzi, ani problemów z zaparkowaniem samochodu. Brzmi idealnie! Pokażemy Ci jak zamawiać online, aby Twój okres przedświąteczny był radosny i spokojny, a nie wypełniony frustracją z powodu braku realizacji zamówienia.

Kupuj online To się opłaca!

Przedświąteczne zakupy mogą być w grudniu bardzo gorączkowe. Ludzie chętniej korzystają z telefonu lub komputera, aby zrobić zakupy prezentów na święta. Mają możliwość porównania ofert różnych firm i wybrania tej najlepszej. Sprzedawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i oferują różne udogodnienia, takie jak darmowa dostawa czy wydłużony czas zwrotu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku braku możliwości odbioru prezentu można go zwrócić lub wymienić. W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych, gdzie zwroty nie zawsze są respektowane, w przypadku sklepów internetowych masz standardowy okres 14 dni na odstąpienie od umowy, która została zawarta na odległość. Sprzedawca może określić, czy okres odstąpienia od umowy jest dłuższy.

Przy zakupie sprawdź prawdopodobieństwo, że prezent dotrze na czas. Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów i pracy kurierów. Najlepiej nie zostawiać spraw do ostatniej chwili. Nawet jeśli sklep internetowy deklaruje dostawę w ciągu 24 godzin, możliwe są opóźnienia wynikające z dużych zamówień oraz z faktu, że firma kurierska może nie być w stanie dostarczyć paczki w podanym czasie. Połowa grudnia to ostatni moment, kiedy możesz spodziewać się, że Twoje zamówienia dotrą na czas przed świętami.

Na czym polegają bezpieczne zakupy w sieci?

Aby zapewnić sobie bezpieczne zakupy w sieci, można przestrzegać kilku prostych zasad. Najbardziej podstawowa zasada to pomyśl zanim klikniesz!

Internetowi oszuści zrobią wszystko, aby uwieść klientów szukających okazji. E-maile z fałszywymi linkami i wyskakujące reklamy oferujące niewiarygodne oferty to tylko dwa przykłady. Zamiast od razu klikać na reklamę, poszukaj w Internecie sklepu, którego reklama się pojawia i odwiedź jego stronę z wyszukiwarki. W ten sposób sprawdzisz, czy ma on korzystne ceny.

Dobrym pomysłem podczas zakupów w sieci jest korzystanie z zaufanych i szanowanych stron. Można też zapisywać linki do zaufanych stron w "zakładce Ulubione". Oszuści wykorzystują znane marki do tworzenia nowych super sklepów. Można zmienić literę w nazwisku, podać inną domenę w adresie internetowym lub wprowadzić drobne zmiany w układzie strony, a będzie ona wyglądała niemal identycznie.

Zrób background check zanim kupisz od dostawcy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy można się z nim skontaktować. Będziesz potrzebował adresu e-mail, numeru telefonu i adresu służbowego. Jeśli nie widzisz przycisku "Skontaktuj się z nami" na stronie internetowej, przejrzyj warunki umowy. Muszą one zawierać wszystkie szczegóły. Warto zajrzeć do Regulaminu, aby sprawdzić, czy nie ma tam jakichś kruczków prawnych, które mogłyby mieć wpływ na realizację. Nie ma regulaminu? Każdy sklep ma obowiązek go posiadać. To powinno wskazywać, że coś jest nie tak. Można również sprawdzić Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej w poszukiwaniu istotnych informacji o przedsiębiorcy.

Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się, jak działa obsługa klienta.

Recenzje firmy to kolejna ważna rzecz do obejrzenia, ponieważ mogą one dać Ci wiele informacji o sprzedawcy. Powinieneś być zaniepokojony, jeśli są one nieobecne. Tego typu danymi można łatwo manipulować, więc nie polegaj na samych komentarzach, zwłaszcza jeśli są pozytywne, podane w niefortunnym czasie i napisane nienaganną polszczyzną.

Czy potrzebujesz czegoś jeszcze? Sprawdź bezpieczeństwo swojej strony. Możesz sprawdzić bezpieczeństwo swojej strony, szukając ikony zamkniętej kłódki (szyfrowanie SSL) w pasku adresu strony. Zwróć też uwagę, czy Twój adres URL zaczyna się od https:/, a nie od http ://. Bezpieczne strony internetowe wykorzystują protokół Transport Layer Security do szyfrowania informacji finansowych i haseł przesyłanych między przeglądarką a stroną. Oznacza to, że cyberprzestępcy nie mogą przechwycić żadnych informacji. Jednak "s" w https nie musi oznaczać, że strona ma bezpieczeństwo, nawet jeśli jej reputacja nie jest najlepsza.

Dobrym pomysłem jest również nie robienie zakupów w publicznych sieciach Wi-Fi. Jest to świetna okazja dla oszustów, którzy mogą uzyskać dostęp do wielu danych, w tym przesłanych zdjęć, danych logowania do stron bankowych i danych logowania do kont w mediach społecznościowych. Sprytnym pomysłem jest wyłączenie udostępniania plików i unikanie stron, które wymagają logowania.

Bezpieczne płatności w internecie: Jak płacić, żeby nie stracić

Jeśli kupujesz u zaufanego sprzedawcy, możesz wybrać metodę płatności, która działa najlepiej dla Ciebie. Jeśli robisz zakupy prezentów świątecznych u nowego sprzedawcy, upewnij się, że wybierasz najbardziej bezpieczną metodę płatności, taką jak karty kredytowe lub debetowe albo popularne metody płatności online. Możesz uniknąć płacenia bezpośrednio na konto bankowe firmy, korzystając z tradycyjnego przelewu. Jest to ryzykowne i opóźnia realizację zamówienia. Jest to ryzykowna opcja, która może nie być dostępna dla Ciebie, jeśli jest to jedyny sposób zakupu produktu. Tego typu oferta powinna budzić zastrzeżenia.

Jedną z najpopularniejszych metod jest płatność kartą. Po wpisaniu wszystkich danych na stronie sklepu, otrzymasz SMS z banku z kodem weryfikacyjnym. Ten rodzaj płatności jest zabezpieczony przed oszustami i błędami podczas transakcji. W razie jakichkolwiek problemów wystarczy złożyć reklamację u wystawcy karty i czekać na rozwiązanie sprawy. Środki zostaną wtedy zwrócone na Twoje konto bankowe.

Opcją są również karty przedpłacone i wirtualne, które doładowuje się określoną kwotą, np. przed dokonaniem płatności online.

Inną opcją są szybkie przelewy online za pośrednictwem pośredników płatności online, takich jak PayPal, Przelewy24. Ta metoda płacenia za zamówienia jest bardzo bezpieczna, ponieważ wszystkie dane bankowe pozostają ukryte przed sprzedawcą. Czas realizacji transakcji jest szybki, a należność na konto bankowe firmy zostaje zaksięgowana niemal natychmiast.

Zbyt dobre, by mogło być prawdziwe! Zwróć uwagę!!!

Oszuści internetowi są najbardziej aktywni w listopadzie i grudniu, kiedy szukają konsumentów zdesperowanych w poszukiwaniu tanich towarów i wykorzystują ich niewiedzę. Prawdopodobnie natknąłeś się na oszusta, jeśli widziałeś ofertę, która wygląda tak dobrze, że nie sposób w nią uwierzyć. Fałszywe sklepy internetowe stały się ostatnio prawdziwym problemem. Musisz uważać, aby nie stracić nerwów i pieniędzy.

Szukasz zakupu ulubionych butów do biegania dla kogoś wyjątkowego? Unikaj kupowania od nieznanych lub prywatnych osób. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zakupiony produkt jest autentyczny i że otrzymasz to, za co zapłacisz.

Bądź ostrożny wobec reklam sklepów w Google i porównywarkach cenowych. Niestety, wyświetlane tam informacje nie są weryfikowane. Zdarzają się dobre okazje, ale należy zachować ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie polegać na niskiej cenie.

A jeśli wolę zakupy stacjonarne?

Nie każdego można namówić do zakupów stacjonarnych. Jak więc przygotować się do normalnych zakupów? Możesz zacząć od obejrzenia gazetki promocyjnej. Istnieją różne agregatory, taki jak np. Blix, które skupiają wszystkie gazetki w jednym miejscu. Produkty możesz także wyszukiwać w katalogu ofert. Wystarczy wpisać "masło", a zobaczysz promocje na ten produkt w różnych sklepach. Możesz łatwo wybrać najtańszą opcję. Czy to niewygodne?