Widoczność to konieczność, jeśli uwielbiasz biegać, jeździć na rowerze lub po prostu spacerować w warunkach słabego oświetlenia. Bezpieczeństwo zależy od tego, czy jesteś łatwo widoczny dla zbliżających się pojazdów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kolor i elementy odblaskowe przy wyborze obuwia i odzieży do aktywności na świeżym powietrzu.

Czy wolisz spacerować lub trenować wczesnym rankiem czy późnym wieczorem? Bezpieczeństwo to Twój najwyższy priorytet! Powinieneś dążyć nie tylko do pokonania określonego dystansu, ale także do bycia widocznym. Aby być bardziej widocznym i zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku, zaopatrz się w odzież hi-vis.

Co to jest odzież hi-vis? Jak działa?

Odzież hi-vis, która jest wykonana z materiału fluorescencyjnego i elementów odblaskowych, to odzież o wysokiej widoczności, która sprawia, że jesteś bardziej widoczny dla innych użytkowników dróg. Są oni w stanie znacznie szybciej zauważyć Twój pojazd.

Musisz kojarzyć jaskrawożółte kamizelki z pomarańczowymi taśmami. Ta odzież jest najlepsza, która łączy w sobie odblaskowość i fluorescencję w celu zwiększenia widoczności. Technologie te stają się coraz bardziej popularne w odzieży sportowej. Jeśli planujesz trenować na zewnątrz w niekorzystnych warunkach, o zmierzchu lub w nocy, upewnij się, że masz odpowiedni wybór.

Odzież fluorescencyjna może być noszona w ciągu dnia, ponieważ promienie UV słońca reagują z nią, sprawiając, że "świeci". Jasne kolory odbijają więcej światła, więc jesteś bardziej widoczny dla innych.

Ważne jest, aby pamiętać, że kolory fluorescencyjne tracą swoją skuteczność w ciemności. Aby pomóc sobie w nocy, powinieneś używać materiałów odblaskowych, znanych również jako retroreflektory. Są one zaprojektowane tak, aby odbijały światło z powrotem w kierunku źródła, minimalizując rozproszenie. Dzięki temu światła reflektorów samochodowych, które odbijają się od retroreflektorów, wracają do kierowcy.

Trochę teorii na temat widoczności na drodze

Jak wszyscy wiecie, widzieć i być widzianym to dwie główne zasady uczestnictwa w ruchu drogowym. Twoja widoczność może być zwiększona z 20 metrów (w przypadku czarnego lub niebieskiego ubrania) do prawie 200 metrów. Daje to kierowcy więcej czasu i pozwala na wykonanie prawidłowego manewru. To są sekundy!

Badania pokazują, że tylko 2% kierowców jest w stanie rozpoznać w nocy rowerzystów i biegaczy ubranych w ciemną odzież. Odsetek ten wzrasta do 15%, gdy dodane są elementy odblaskowe, a do 90%, gdy miłośnicy outdooru noszą kamizelki i inne elementy odblaskowe na kostkach i łydkach. Kierowcy jednogłośnie stwierdzili, że odblaski umieszczone na ramionach, kolanach i stopach wraz z odbitym światłem skuteczniej przyciągają wzrok i pozwalają dostrzec oddalające się obiekty.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Teraz, gdy rozumiesz znaczenie asortymentu odblaskowego, zastanów się, ile i jakiego rozmiaru odzieży odblaskowej używasz podczas biegania, jazdy na rowerze lub innej aktywności na świeżym powietrzu.

Odzież z odblaskami na tułowiu jest najważniejsza w ciemności. Jest to największa część ciała i najłatwiej ją zauważyć. Techniczne koszulki, bluzy czy kurtki z elementami odblaskowymi to opcja. Można też zdecydować się na zwykłą kamizelkę odblaskową (większość z nich jest cienka lub ma siatkę zapewniającą oddychalność).

Dobrym pomysłem, aby inni użytkownicy dróg widzieli Twój zarys, jest również noszenie szortów lub legginsów. Ale to nie wszystko. Elementy odblaskowe nie dotyczą tylko odzieży. Dostępne są również akcesoria takie jak naszywki, opaski na nadgarstki, kostki i ramiona. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, dobrym pomysłem jest nawet posiadanie kilku odblasków na każdej części ciała. W miarę poruszania się możesz spowodować rozmycie niektórych odblasków, dlatego ważne jest, aby mieć przynajmniej jeden odblask na każdej części ciała. Pozostałe będą Cię chronić, jeśli zostanie on zgubiony lub przesłonięty. Pamiętaj, że im ciemniejsza trasa, tym więcej elementów odblaskowych będziesz potrzebował. Możesz również zdecydować się na dodatkowe źródło światła, takie jak migająca dioda LED lub czołówka. Każdy drobiazg się liczy!