Nie minie wiele czasu, gdy wybije najważniejsza północ tego roku. Następnego dnia rano wszystko będzie inne. Pewne jest, że będzie lepiej. Nowy rok, zupełnie nowa ty. Ta magiczna data jest jak czysta kartka papieru. Wypisujesz na niej swoje najważniejsze cele na najbliższe dwanaście miesięcy: naukę języka chińskiego, podróż marzeń i remont kuchni. I, spośród wszystkich możliwych opcji, zaczniesz ćwiczyć. Wiesz, jak to jest, gdy na swojej liście noworocznych postanowień umieszczasz ostatnią pozycję i kończysz z samymi postanowieniami? Co zrobić, żeby w przyszłym roku się udało? Oto podpowiedź.

To świetny czas na refleksję nad tym, co chcesz osiągnąć, co jest najważniejsze, a co mniej ważne. Wyznaczanie celów to dobry pomysł dla każdego, nie ważne czy jesteś profesjonalnym sportowcem czy dopiero zaczynasz przygodę z ćwiczeniami. Będziesz zmotywowany do działania i będziesz miał długoterminową wizję dla siebie. Staniesz się lepszą osobą. Możesz również wykorzystać cele do organizacji swojego czasu i pomóc Ci skupić się na zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy. Bądź jednak konsekwentny, to najważniejsze.

Po pierwsze, nie trać serca!

Stało się. Jest nowy rok i czas na wprowadzenie w życie nowych zasad. Brawo!!! Masz zamiar biegać, chodzić na siłownię czy pływać. Będziesz to robić tak czy inaczej, z nadzieją na pozytywne zmiany. W końcu dotrzesz do swojego pierwszego treningu. Potem, być może przejdziesz do kolejnego, a może i trzeciego. Ale, nie jest to tak częste jak czwarty. Statystyki pokazują, że motywacja dla dużej części osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem wyczerpuje się (lub w najgorszym wypadku po prostu spada) mniej więcej w połowie miesiąca. Badania przeprowadzone na podstawie Stravy, znanej aplikacji mobilnej pomagającej sportowcom, pokazują, że najczęstszym momentem kryzysu jest drugi piątek stycznia. Dzień ten znany jest jako "The Quitter's Day", czyli dzień rezygnacji. Jak można go uniknąć?

Po pierwsze, upewnij się, że jesteś zadowolony z aktywności, którą wybrałeś. motywacja wewnętrzna może być jednym z najsilniejszych motywatorów do wytrwania w danym postanowieniu.

Druga sprawa to dopasowanie ruchu do swojego stylu życia. Bieganie nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie programu ćwiczeń, jeśli przez ostatni rok siedziałeś na kanapie lub przed komputerem. Zacznij od spacerów i stopniowo zwiększaj swoją aktywność.

Kolejnym czynnikiem jest regularność, która po pewnym czasie staje się rutyną. Psychologowie uważają, że każdy człowiek inaczej reaguje na nowe sytuacje. Jednak ogólnie przyjmuje się, że wyrobienie nawyku trwa 66 dni, o ile zakładasz regularność. Gdy osiągniesz ten etap, przekonasz się, że trening jest czymś, co naturalnie robisz i stanie się częścią twojej codziennej rutyny.

Rezultaty, które możesz zauważyć po kilku treningach to mniejsza duszność podczas wchodzenia po schodach oraz utrata wagi, poprawa nastroju i wzrost energii. To dopiero początek pozytywnych zmian. Warto zacisnąć zęby, by zawalczyć o lepszą siebie.

Wyznacz sobie cel i ciężko pracuj, aby go osiągnąć.

Wybrałeś właściwy sport. Jesteś już prawie gotowy. Legginsy i bielizna termiczna są niezbędne dla osób aktywnych. Niezbędne są również buty do biegania lub trampki treningowe. Plan działania jest już gotowy. Jesteś już gotowy. Ale czy na pewno? Problem z postanowieniami noworocznymi polega jednak na tym, że mogą być zbyt ambitne. Wiesz, że entuzjazm wiąże się z tendencją spadkową. Jeśli postawisz sobie zbyt ambitny cel, możesz zniechęcić się do dalszych działań. Zachowaj prostotę. Zacznij od małego i pracuj w górę, aż osiągniesz cel, do którego masz największą pasję. Będziesz mógł to zrobić w sposób zrównoważony.

Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy: świętuj każdy kamień milowy na swojej drodze do transformacji. Wykazano, że pozytywne wzmocnienie zwiększa motywację do podejmowania działań.

Błędem jest wyznaczanie celu przebiegnięcia maratonu, jeśli już zdecydowałeś, że to zrobisz. Twoja siła powinna być porównywana do twoich celów! Zamiast tego ustal realistyczny cel, ile kilometrów możesz pokonać w pierwszym miesiącu. Następnie skup się na nim. Czy jesteś już zadowolony? To czas na nagrodę. Aby bieganie było przyjemniejsze, świetną nagrodą jest koszulka kompresyjna lub słuchawki. To tylko kilka przykładów. Niech premia daje Ci prawdziwą przyjemność. Czas przejść do kolejnego celu. Już niedługo będziesz mógł przebiec 42 km i 159 cm, jeśli wytrwasz. Stać Cię na więcej niż myślisz!

Siła grupy!

Musimy być szczerzy, wątpliwości mogą pojawić się nawet wtedy, gdy jesteś najlepszy. Pewnego dnia możesz zdecydować się na pominięcie treningu z powodu pogody, zmęczenia po pracy lub dlatego, że masz plany na wyjście z przyjaciółmi. Wymówki wciąż się pojawiają, aż w końcu poddajesz się i postanawiasz nie robić nic, bo tak jest łatwiej.

Aby uniknąć takich sytuacji, dobrze jest mieć ludzi u swojego boku . Psychologowie zalecają, abyś podzielił się swoimi postanowieniami noworocznymi i planami z najbliższymi. To pomoże ci zmotywować się, zmobilizować i rozliczać z postępów. Łatwiej będzie Ci trenować, jeśli wiesz, że są osoby, które Ci wierzą i cieszą się z Twoich sukcesów.

Możesz też spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Łatwiej jest trzymać się swoich postanowień, jeśli macie wspólną motywację i bierzecie na siebie dodatkową odpowiedzialność za ich realizację.

Takie są zasady, ale...

Wiele osób uważa, że chwilowa pobłażliwość i podążanie za pokusami to oznaki słabości i braku samodyscypliny. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Ci, którzy obwiniają się za drobne niepowodzenia wynikające z braku samodyscypliny, są bardziej narażeni na niepowodzenia w dłuższej perspektywie. Nie bądź egoistą. Bycie człowiekiem polega na byciu niedoskonałym. Możesz wybrać imprezę z przyjaciółmi, zamiast iść na siłownię w butach do biegania. To nie jest oznaka porażki. To po prostu pewien etap. Bądź dla siebie miły i wyrozumiały. Jutro jest kolejny dzień. Możesz wrócić do rutyny. Jeśli tylko będziesz chciała.

Nawet jeśli zdecydujesz się nie uprawiać regularnej aktywności fizycznej, to i tak masz pewne korzyści. Masz nowe buty i zestaw treningowy, który możesz nosić w codziennych stylizacjach. Przydadzą się też za rok, gdy znów zaczniesz trenować.