Ekologia w ostatnich czasach zyskuje szczególny status. Można ją odnaleźć w niemal wszystkich dziedzinach życia, a nawet w przemyśle obuwniczym. Wpływ tego, co nosimy na środowisko naturalne jest niebagatelny. Na przykład sam przemysł obuwniczy produkuje dziesiątki ton odpadów rocznie, co czyni go jednym z największych źródeł zanieczyszczeń na kuli ziemskiej. Jak możemy rozwiązać problemy ekologiczne, z którymi boryka się współczesny świat? Co możemy zrobić, aby pomóc naszej planecie?

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie środowiska jest poważnym problemem. Dużo mówi się o ekologii, zrównoważonym rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i innych tematach. Wiele firm przyjęło ten prośrodowiskowy trend w swojej komunikacji. Ale, czy za tym trendem idą konkretne działania? Warto przyjrzeć się historii poszczególnych producentów, aby znaleźć autentyczność. Marki takie jak KEEN czy Native tworzą świadomość ekologiczną każdego dnia, udowadniając, że rozumieją, jak ważna jest ochrona przyrody.

Zrównoważony dobór materiałów

Świadoma produkcja opiera się na racjonalnym doborze materiałów, eliminacji odpadów produkcyjnych oraz ograniczeniu substancji toksycznych. Są to kluczowe zasady, które przyczyniają się do znacznego zmniejszenia degradacji środowiska naturalnego.

Produkcja skór nie była do tej pory procesem zrównoważonym. Istnieją jednak sposoby na poprawę tej sytuacji. KEEN dołączył do Leather Working Group w 2014 roku. Grupa ta certyfikuje garbarnie poprzez rygorystyczne audyty. Działania te mają na celu zmniejszenie zużycia energii i wody w procesie garbowania skóry. Mają również na celu wyeliminowanie zanieczyszczenia ścieków. Obecnie cały proces odbywa się w systemie zamkniętej pętli. Oznacza to, że zużyta woda jest filtrowana przed powrotem do produkcji. Buty skórzane KEEN są wykonane ze skóry ekologicznej z certyfikatem LWG.

Firma Native Shoes jest pionierem w projektowaniu obuwia. Do tworzenia swoich projektów wykorzystuje ekologiczne rozwiązania i nowoczesne materiały, takie jak algi, całkowicie eliminując elementy pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu udało się uzyskać certyfikat PETA. Buty wzbogacone o algi są ważnym wsparciem w utrzymaniu równowagi w ekosystemach. Niekontrolowane zakwity mogą być poważnym problemem. Jedna para butów może równać się 80 litrom oczyszczonej wody pitnej.

Ta kanadyjska marka wierzy, że ekologiczne buty to coś więcej niż obietnica. To fakt.

Buty bez toksyn? To możliwe!

Firma KEEN od lat angażuje się w eliminację szkodliwych substancji. Jako pierwsi przestali używać środków hydrofobowych zawierających PFCS, dzięki którym buty są wodoodporne. PFCs to toksyczne substancje, które mogą utrzymywać się w środowisku przez bardzo długi czas. Buty KEEN dziś praktycznie wolne od P FCs i zachowują zdolność odpychania wody.

Pestycydy nie są już stosowane przez markę do kontroli zapachu w butach. Zamiast tego zastosowała naturalną technologię probiotyczną Cleansport. Opiera się ona na mikrobach znajdujących się na wkładkach, które mają zdolność do absorbowania cząsteczek potu. Efekt. Wynik.

Native Shoes stawia na niskoemisyjną produkcję i bezpieczne dla środowiska produkty. Przestrzegają przepisów CPSIA i REACH, dzięki czemu są wolne od szkodliwych substancji, takich jak BPA, ftalany, formaldehydy.

Dla dobra środowiska

Ale zrównoważona produkcja to tylko jeden aspekt. Równie ważne jest unikanie odpadów poprodukcyjnych i ich skuteczny recykling.

KEEN dąży do wyeliminowania odpadów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. KEEN wykorzystuje resztki skrawków na materiał do wyłożenia wkładki i sprzedaje nieużywaną skórę na lokalnym rynku. Sięga również po butelki P.E.T podczas procesu produkcji. Są one następnie przetwarzane na cholewki butów lub sznurówki i nie trafiają na wysypiska śmieci. W jednym sezonie może to być nawet milion butelek!

Native Shoes również wierzy w recykling i ma program Remix, który daje butom drugą szansę. Klienci mogą wysyłać do marki swoje zużyte buty. Następnie są one mielone i wykorzystywane jako wyposażenie placów zabaw. Celem jest zmniejszenie alarmująco dużej liczby butów, które każdego roku trafiają na wysypiska śmieci.

Marka produkuje również innowacyjne buty ekologiczne, które są całkowicie biodegradowalne i oparte na roślinach. Wystarczy wrzucić zniszczoną parę do pojemnika na kompost i gotowe!

Bycie eko to coś więcej niż tylko moda. To nowy sposób na życie i funkcjonowanie we współczesnym świecie. To ważny krok w stronę przyszłości, od którego zależeć będzie los przyszłych pokoleń.

To wspaniała decyzja, którą wszyscy możemy podjąć, aby kupować produkty wykonane w sposób zrównoważony. To pozytywny krok, który zachęca firmy do podążania za przykładem marek dbających o losy planety.

Czy znasz historię, która stoi za Twoimi butami i butami?