Nie chcemy martwić się zarządzaniem kontuzjami. Jest to ważne, jeśli chcesz wrócić do pełnej sprawności bez obawy o ponowną kontuzję. Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, kinesiotaping może być świetną pomocą.

Jak wrócić do formy po kontuzji. Kinesiotaping działa

Kinesiotaping, znany również jako dynamiczne łatanie, jest formą wsparcia dla stawów i mięśni. W latach siedemdziesiątych XX wieku został opracowany w Japonii w celu wspierania sportu zawodowego. Taśmy nakłada się w określony sposób na skórę, rozciągając i układając je tak, aby wspierały tkanki znajdujące się pod spodem. Klej medyczny zapewnia, że taśma nie odklei się od skóry. Połączenie bawełny i nylonu na wierzchniej warstwie nadaje tej taśmie elastyczność podobną do ludzkiej skóry.

Istnieje wiele powodów, dla których kinesiotaping może być stosowany podczas rehabilitacji (a nawet po jej zakończeniu). Pierwszym i najważniejszym jest wsparcie i zmniejszenie bólu w dotkniętym obszarze. Taśma ma również na celu poprawę przepływu krwi i limfy. Niektóre osoby czują się również spokojniejsze psychicznie i mają mniej obaw związanych z powrotem do aktywności. Wiedzą, że prawidłowo nałożona i przycięta taśma będzie wspierać uszkodzony staw lub część ciała.

Kinesiotaping: kolorowe taśmy, które pomogą Ci odzyskać formę

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś mecz tenisa lub transmisję z innych zawodów, z pewnością zauważyłeś wielokolorowe paski pokrywające ciała zawodników. Kinesiotaping jest szeroko stosowany w sporcie zawodowym i fizjoterapii. Najczęściej stosuje się go w celu zapobiegania ponownym kontuzjom, zmniejszenia bólu i umożliwienia sportowcowi spokojnej pracy. Istnieją nawet kinesiotapy, które są stosowane tylko na czas trwania ćwiczenia. Są one zazwyczaj bardziej elastyczne niż klasyczne odmiany przeznaczone do ciągłego użytku.

ZOBACZ TAKŻE: Kontuzje i urazy sportowe - jak sobie z nimi radzić?

Kinesiotape możesz stosować, jeśli zmagasz się z przewlekłym bólem lub starymi urazami, które uniemożliwiają Ci bycie tak aktywnym, jak przed kontuzją. Fizjoterapeuta nauczy Cię metod aplikacji, ale to nie wszystko. Fizjoterapeuta może również pomóc określić, czy metoda jest skuteczna w ochronie stawu lub mięśnia przed ponownym urazem. Możesz skorzystać z kilku specjalistycznych wizyt - i wykorzystać zdobytą wiedzę przez całe życie.

Kinesiotaping stał się popularnym sposobem wspierania rehabilitacji i zapobiegania ponownym urazom. Nie tylko zapewni ci komfort psychiczny i wsparcie, ale także zapewni ci kilka zabawnych chwil. Zwłaszcza, gdy zdecydujesz, jakie "barwy bitewne" chcesz nosić tym razem. Jeśli lekarz lub fizjoterapeuta wyrazi na to zgodę, taśma może pomóc w szybszym powrocie do dawnej formy.

Kiedy będziesz gotowy do powrotu do treningów, starannie wybierz swój nowy program. Chcesz wrócić do gry, a nie robić sobie kolejną przerwę spowodowaną kontuzją.

Źródła:

Autor: MK/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • JAK WRÓCIĆ DO FORMY PO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?

  • 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ, PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO PÓŁMARATONU

  • PODCIĄGANIE NACHWYTEM CZY PODCHWYTEM - CO JEST LEPSZE?

  • 3 ĆWICZENIA PRZYGOTOWUJĄCE DO PRZYSIADÓW