W przyszłości możesz nie być w stanie kupić kolejnej puszki coli. Aby zapomnieć, trzeba najpierw coś zapamiętać. Według naukowców wysoki poziom cukru może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, nawet jeśli nie chorujesz na cukrzycę.

Coraz więcej badaczy zdaje sobie sprawę z korelacji między wysokim poziomem cukru a chorobą Alzheimera. Wpływ cukrzycy na chorobę Alzheimera jest dobrze udokumentowany. Okazuje się jednak, że osoby z podwyższonym poziomem cukru podczas badania krwi na czczo są również narażone na problemy z pamięcią w późniejszym życiu. Czy masz wysoki poziom cukru? Czytaj dalej. Nie wiesz? Sprawdź i... czytaj dalej.

Naukowcy odkryli, że u osób z wysokim poziomem glukozy we krwi, nawet jeśli nadal mieści się on w normie, choroba Alzheimera rozwija się znacznie częściej niż u tych, którzy wahają się w dolnych granicach. Jest to wniosek z ostatniego badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology.

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze przebadali grupę mężczyzn i kobiet po siedemdziesiątce. Zmierzyli poziom cukru we krwi na czczo i przeprowadzili wywiad środowiskowy. Osoby z wynikami poniżej 110 mg/dl i nieznacznie podwyższonymi nie wykazywały żadnych oznak ani objawów choroby Alzheimera.

To samo badanie powtórzono 4 lata później. Obszary mózgu odpowiedzialne za hipokamp i ciało migdałowate były znacznie zmniejszone u osób z wysokim poziomem cukru, co nadal nie jest cukrzycą. Oznacza to, że istnieje większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji.

ZOBACZ TAKŻE: Ile białka potrzebuje osoba aktywna fizycznie?

Wysoki poziom cukru: Twoja strategia

Nawet jeśli nie masz cukrzycy, wysoki poziom cukru we krwi może zwiększać ryzyko mikrozakrzepów i niedokrwienia mózgu. Nie powinieneś też polegać na swojej młodości i działać na zasadzie "kiedyś to zrobię". Choroba Alzheimera (w sprzyjających warunkach) może dotknąć osoby już w wieku 30 lat. Mówimy wtedy o Alzheimerze o wczesnym początku. Należy ograniczyć węglowodany w słodyczach i napojach słodzonych cukrem (nie słodzikami). To jest pierwszy krok.

Drugim krokiem jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi na czczo. Badanie jest niedrogie i może uratować życie (w krótkim i długim okresie).

Tutaj można szybko pobrać wyniki.

  • Mniej niż 100mg/dl jest w porządku!
  • Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe i rozpocznij regularne ćwiczenia siłowe i cardio.
  • Jeśli poziom cukru we krwi przekracza 125 mg/dl, możesz mieć cukrzycę. Skonsultuj się z lekarzem!

Jeśli należysz do tej drugiej grupy, powinieneś jak najszybciej wdrożyć te strategie.

  • Ogranicz słodzone napoje i słodkie przekąski.
  • Zamiast pić soki owocowe, jedz całe owoce.
  • Zwiększ proporcje spożywanych węglowodanów złożonych.
  • Regularnie ćwicz na świeżym powietrzu.
  • Regularnie wzmacniaj mięśnie.

Źródła:

  1. N. Cherbuin, P. Sachdev, K.J. Anstey: Higher normal fasting plasma glucose is associated with hippocampal atrophy: The PATH study. "Neurology", tom 79 (nr) "Neurology", tom 79 (nr)

Autor: AB/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Bieganie i poprawa nastroju (NLS News).

  • Zagrożenia dla zdrowia wynikające z długotrwałego siedzenia [NLS News].

  • Czekolada może poprawić wydajność [NLS News].

  • Trening siłowy ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.