Coraz więcej badaczy zdaje sobie sprawę z korelacji między wysokim poziomem cukru a chorobą Alzheimera. Wpływ cukrzycy na chorobę Alzheimera jest dobrze udokumentowany. Okazuje się jednak, że osoby z podwyższonym poziomem cukru podczas badania krwi na czczo są również narażone na problemy z pamięcią w późniejszym życiu. Czy masz wysoki poziom cukru? Czytaj dalej. Nie wiesz? Sprawdź i... czytaj dalej.
Naukowcy odkryli, że u osób z wysokim poziomem glukozy we krwi, nawet jeśli nadal mieści się on w normie, choroba Alzheimera rozwija się znacznie częściej niż u tych, którzy wahają się w dolnych granicach. Jest to wniosek z ostatniego badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology.
Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze przebadali grupę mężczyzn i kobiet po siedemdziesiątce. Zmierzyli poziom cukru we krwi na czczo i przeprowadzili wywiad środowiskowy. Osoby z wynikami poniżej 110 mg/dl i nieznacznie podwyższonymi nie wykazywały żadnych oznak ani objawów choroby Alzheimera.
To samo badanie powtórzono 4 lata później. Obszary mózgu odpowiedzialne za hipokamp i ciało migdałowate były znacznie zmniejszone u osób z wysokim poziomem cukru, co nadal nie jest cukrzycą. Oznacza to, że istnieje większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji.
ZOBACZ TAKŻE: Ile białka potrzebuje osoba aktywna fizycznie?
Nawet jeśli nie masz cukrzycy, wysoki poziom cukru we krwi może zwiększać ryzyko mikrozakrzepów i niedokrwienia mózgu. Nie powinieneś też polegać na swojej młodości i działać na zasadzie "kiedyś to zrobię". Choroba Alzheimera (w sprzyjających warunkach) może dotknąć osoby już w wieku 30 lat. Mówimy wtedy o Alzheimerze o wczesnym początku. Należy ograniczyć węglowodany w słodyczach i napojach słodzonych cukrem (nie słodzikami). To jest pierwszy krok.
Drugim krokiem jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi na czczo. Badanie jest niedrogie i może uratować życie (w krótkim i długim okresie).
Tutaj można szybko pobrać wyniki.
Jeśli należysz do tej drugiej grupy, powinieneś jak najszybciej wdrożyć te strategie.
Autor: AB/NLS
Bieganie i poprawa nastroju (NLS News).
Zagrożenia dla zdrowia wynikające z długotrwałego siedzenia [NLS News].
Czekolada może poprawić wydajność [NLS News].
Trening siłowy ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.