Sportowcy, którzy trenują lub rywalizują - co jest znacznie trudniejszą sytuacją - muszą rywalizować z własnym ciałem i samym sobą. A dokładniej, z układem trawiennym. Poszukaj sposobów na rozwiązanie problemu i, jeśli to możliwe, zrób to, zanim do niego dojdzie.

Nawet w świecie profesjonalnego sportu rzadko się o tym mówi. Często używa się eufemizmów, aby to opisać. Można powiedzieć: zaburzenie żołądkowo-jelitowe lub dolegliwość. Czasami używa się określenia "dyskomfort". W sporcie problemy żołądkowe są stosunkowo łatwe do opanowania. Należy wymienić tylko pierwszą rzecz. Jakie są najczęstsze problemy, z którymi borykają się sportowcy? Wymieńmy:

  • Ból brzucha.
  • Zgaga.
  • Skurcze jelit.
  • Wymioty.
  • Biegunka.
  • Zaparcia.

Szacuje się, że nawet połowa sportowców wytrzymałościowych doświadcza takich objawów. Pojedynczy objaw prawdopodobnie wystarczył, aby prawie wszyscy sportowcy wytrzymałościowi przestali startować. Być może musieli zrezygnować z zawodów, ponieważ mieli kłopoty jeszcze przed gwizdkiem lub gongiem. Czy należysz do którejś z tych grup? Sprawdź środki zaradcze na problemy żołądkowe. Czy uważasz, że ponieważ wykonujesz tylko trening siłowy, nie jesteś zagrożony? Możesz czuć się bezpiecznie z tradycyjnym treningiem siłowym, który ma długie przerwy między każdą serią, ale intensywny trening interwałowy, taki jak CrossFit, może negatywnie zaskoczyć.

Jakie są przyczyny problemów żołądkowych u sportowców?

Sportowcy są bardziej narażeni na problemy żołądkowe, ponieważ podczas ciężkiego treningu organizm musi pracować ciężej, aby dostarczyć tlen i paliwo do mięśni oraz usunąć z nich metabolity. Krew jest za to odpowiedzialna, ponieważ podczas treningu w większym stopniu trafia do mięśni, a w innych miejscach jest jej coraz mniej. W takich warunkach może dojść do tymczasowego niedokrwienia jelit, które organizm uważa za mniej ważne przy większym wysiłku.

Może to powodować stan zapalny i zaburzać mikrobiom. Może to zwiększyć przepuszczalność bariery jelitowej, prowadząc do wystąpienia lub zaostrzenia choroby. Badana jest również hipoteza, że cytokiny prozapalne mogą mieć wpływ na problemy żołądkowe. Są one wydzielane, gdy mięśnie doznają mikrouszkodzeń podczas treningu. Hipoteza ta nie została jeszcze potwierdzona naukowo.

Dlaczego sportowcy mają problemy żołądkowe?

Ćwiczenia, które są ciągłe i intensywne przez długi czas nie wystarczą. Istnieją również dodatkowe czynniki ryzyka.

  • Stres może być zarówno psychiczny (np. rywalizacja), jak i fizyczny.
  • Niezdrowa dieta: wysoce przetworzona dieta o wysokiej zawartości kalorii, ale niskiej zawartości błonnika i wartości odżywczych.
  • Nadużywanie leków (zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków).
  • Alkohol jest szczególnie niebezpieczny w połączeniu z lekami.

Sportowcy są bardziej narażeni na infekcje ze względu na niekorzystne zmiany w ich jelitach. Dzieje się tak, ponieważ intensywny trening obniża odporność.

Problemy żołądkowe a sport - jak ich uniknąć

  1. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych czynników ryzyka należy podjąć odpowiednie działania.
  2. Poświęć chwilę na zastanowienie się, czy poświęcasz wystarczająco dużo uwagi swojemu powrotowi do zdrowia.
  3. Zmodyfikuj swoją dietę. Nie musisz od razu eliminować nabiału i glutenu, ponieważ często są one fałszywie obwiniane za problemy żołądkowe. Zwiększ ilość owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych w swojej diecie.
  4. Przyjmuj leki tylko wtedy, gdy zostały przepisane przez lekarza.
  5. Ogranicz spożycie alkoholu, a jeszcze lepiej całkowicie z niego zrezygnuj.

Ale to nie wszystko. Odwodnienie może powodować problemy z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego (zgaga, odbijanie, wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej). Dlatego ważne jest, aby pić wystarczającą ilość płynów podczas ćwiczeń. Należy również unikać spożywania dużych, tłustych posiłków przed ćwiczeniami, ponieważ ich trawienie zajmie dużo czasu. Ogranicz ilość błonnika spożywanego w posiłkach przedtreningowych (i przed zawodami).

Zwróć uwagę na swoją reakcję na węglowodany FODMAP (dieta o niskiej zawartości fermentowalnych mono-, di- i polioli, a także fermentowalnych oligosacharydów; disacharydów; monosacharydów); duża część populacji ma trudności z ich trawieniem. Nie są one przez nich trawione i fermentują w jelitach powodując nieprzyjemne objawy, nie tylko podczas treningu, ale także w życiu codziennym.

Problematyczne może być spożywanie dużych ilości węglowodanów w skoncentrowanych formach (takich jak żele czy napoje energetyczne), zwłaszcza podczas długotrwałych ćwiczeń. Mogą one powodować nudności lub wzdęcia. Co robić? Twoje ciało stopniowo się do nich przyzwyczai. Przygotowując się do zawodów, połącz dietę z treningiem, aż opracujesz idealny plan posiłków na tydzień przed zawodami i w dniu zawodów.

Suplementy powodujące problemy żołądkowe podczas uprawiania sportu

Soda oczyszczona - wodorowęglan sodu stosowany w sportach wytrzymałościowych może powodować nudności, wymioty i biegunkę. Jeśli wystąpi taka reakcja, należy ją odstawić lub powoli dawkować, aby dostosować układ trawienny.

Po kawie może być konieczne natychmiastowe pójście do toalety? Dokładnie tak. Efekt ten jest również ważny do rozważenia w przypadku przyjmowania suplementów przedtreningowych zawierających kofeinę.

Napoje energetyczne i żele lub cokolwiek z dużą ilością cukru może powodować problemy żołądkowe podczas ćwiczeń.

Laktoza jest stosowana w niektórych kapsułkach suplementów jako wypełniacz. Należy sprawdzać etykiety.

Magnez jest minerałem, który może powodować biegunkę, jeśli jest spożywany w nadmiarze.

Źródła:

Autor: Andrew Baran/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • BURPEE ZE SZTANGĄ - NOWY SPOSÓB NA LEPSZĄ FORMĘ

  • GLIKOGEN JEST WAŻNY W SPORCIE

  • OMEGA-3 SPORTS

  • 7 ORYGINALNYCH TRENINGÓW TRADEMILL, KTÓRE SPRAWDZĄ TWOJĄ FORMĘ