Idąc na siłownię stajesz przed decyzją: który produkt treningowy wybrać? Konwencjonalnie istnieją trzy opcje: maszyny siłowe, maszyny cardio lub wolne ciężary (np. Możesz również kupić hantle i sztangi, a także akcesoria do treningu. Nie będziemy dziś omawiać maszyn do treningu cardio, ponieważ nie można ich porównać. Zamiast tego skupimy się na produktach, które mogą pomóc Ci zwiększyć siłę i masę mięśniową.

To powiedziawszy, które produkty są najlepsze do tych celów? Uważamy, że wolne ciężary mają więcej korzyści niż te o stałej cenie, ale omówimy zalety i wady każdego rozwiązania.

Mobilność

Maszyny z ciężarkami : maszyny z ciężarkami mają jedną wspólną cechę: są... maszynami, które nie są małe i zaprojektowane z myślą o mobilności. Jesteś zatem ograniczony do obszaru, na którym znajduje się maszyna. Tego typu produkty są zwykle przymocowane do podłogi i można je znaleźć tylko w siłowniach lub centrach fitness. To właśnie tam można znaleźć maszyny siłowe do treningu.

Wolne ciężary: Ciężary nie zawsze są lekkie, ale z natury są mobilne. Nawet jeśli trenujesz na siłowni, możesz je przetransportować w miejsce, które jest wolne. Pozwoli Ci to na swobodne poruszanie się i zapewni komfort podczas wykonywania ćwiczeń. Wolne ciężary mogą być używane w domu, ale jest to rozwiązanie tylko dla wybranych.

Koszty

Maszyny siłowe: Mówiliśmy przed chwilą o luksusie posiadania w domu maszyn siłowych. Podczas gdy ten luksus jest możliwy dla niektórych, nie jest powszechne, aby wszyscy ludzie mieli środki, aby sobie na to pozwolić. Dzieje się tak dlatego, że maszyny siłowe mogą być drogie. Dodaj do tego fakt, że większość maszyn siłowych może być używana jako samodzielne maszyny (tj. Inwestycja w jedną maszynę lub więcej maszyn ma niewielki sens, jeśli dotyczy tylko jednej grupy mięśniowej.

Wolne ciężary: Argumentem za wolnymi ciężarami nie jest tylko ich mały rozmiar, ale także niski koszt. Możesz polegać na wolnych ciężarach, aby uzyskać dobry trening w domu. Nie musisz jednak ograniczać się do określonej grupy mięśniowej. Jeśli masz piłkę gimnastyczną i maty ślizgowe, gumy do ćwiczeń, hantle i sztangę, twoje opcje ćwiczeń są niemal nieograniczone i będzie to warte inwestycji.

Złożoność ruchu

Maszyny siłowe: Podczas treningu z maszynami siłowymi jesteś prowadzony przez maszynę przez ruchy. Maszyna prowadzi Cię przez ruch. Twoim celem jest wygenerowanie określonej siły w ograniczonym zakresie ruchu. Ten rodzaj ćwiczeń jest szczególnie korzystny dla początkujących, którzy nie mają wystarczającego doświadczenia w pracy z dodatkowym ciężarem. Ten rodzaj pracy może być trudny dla bardziej zaawansowanych osób.

Wolne ciężary: Ciężary są wolne i pozwalają na poruszanie się w naturalnym zakresie ruchu. Nie dla każdego może być to możliwe. Jest to wielka zaleta, ale ma też minus: musisz opanować ruch, zanim zbytnio się obciążysz. Często jest to możliwe dzięki treningowi "na sucho", czyli bez żadnych produktów. Wyobraź sobie ćwiczenie dokładnie tak, jakbyś dodawał do swojego treningu obciążenie.

Rekrutacja grup mięśniowych

Maszyny siłowe: W jednym z punktów powyżej wspomnieliśmy, że maszyny siłowe mogą być używane tylko do treningu ramion. Oznacza to, że nie można przy ich pomocy trenować również nóg czy pleców. Ponieważ maszyny siłowe są tak specyficzne, mogą być bardzo czasochłonne. Ten rodzaj treningu jest przydatny w sytuacjach, gdy trzeba zająć się jedną grupą mięśniową, np. gdy dana osoba musi wrócić do zdrowia po kontuzji lub zadbać o konkretną grupę mięśni. Osoby, które chcą dobrze wyglądać, również mogą skorzystać z maszyn siłowych. Możesz łatwo zadbać o swoje słabe mięśnie i wyglądać dobrze dzięki maszynom siłowym.

Wolne ciężary: Jedną z największych zalet wolnych ciężarów jest ich zdolność do angażowania wielu grup mięśniowych. Skraca to czas treningu i zwiększa intensywność, ale nie poświęcając skuteczności. Wolne ciężary mogą być wykorzystywane nie tylko do pracy nad wieloma grupami mięśniowymi, ale także do wzmocnienia dolnej i górnej części ciała.

Monotonia

Maszyny siłowe: Trudno znaleźć urozmaicenie i podniecenie, gdy ciągle robisz to samo na maszynie. To może szybko stać się nudne.

Wolne ciężary: Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dla twoich wysiłków z wolnymi ciężarami, a w niektórych przypadkach jest to całkowicie nieprzewidywalne. Jest to prawdą, gdy trenujesz z produktami takimi jak worki Sandbell lub piłki lekarskie z oporem wodnym. Waga wewnątrz tych worków zmienia się nieustannie, przez co trudno jest zaplanować kolejny ruch. Ten zmienny element sprawia, że każdy trening jest wyjątkowy.

Wszechstronność

Maszyny siłowe: Wszechstronność i nieprzewidywalność maszyn siłowych nie są niestety ich mocną stroną. To wszystko wraca do głównej idei tych maszyn, czyli Maszyny te są przede wszystkim dla początkujących. Maszyna ta nie ma być demonstracją zaawansowanych ruchów, a raczej solidnym przygotowaniem do bardziej zaawansowanych.

Wolne ciężary: To kolejny plus wolnych ciężarów, których wszechstronność można określić niemal jako nieograniczoną. Wolne ciężary możesz wykorzystać do treningu z dużymi ciężarami. Wszystko czego potrzebujesz to sztanga i talerze obciążeniowe. Jeśli chcesz trenować z mniejszymi obciążeniami, istnieje wiele hantli dostępnych w różnych wagach i akcesoriach. Liczy się tylko Twoja kreatywność i cele treningowe.

Bezpieczeństwo

Maszyny siłowe: Ta cecha jest jednym z największych plusów maszyn siłowych. Nie potrzebujesz osobistego trenera, gdy trenujesz na maszynach. (Jeśli szukasz takiego, możesz zobaczyć jak znaleźć odpowiedniego dla siebie). Lub kogoś, kto cię obciąży, jeśli masz trudności z podnoszeniem ciężarów. Maszyna powróci do swojej pierwotnej pozycji, jeśli nie będziesz w stanie podnieść danego ciężaru. Będziesz bezpieczny. Nie chcemy być negatywni, ale maszyny siłowe są bezpieczniejsze niż wolne ciężary.

Wolne ciężary: Największa wada maszyn siłowych jest jednocześnie największą pro. Chociaż wolne ciężary mogą być niebezpieczne, prawdą jest, że nie ma zbyt wiele miejsca na asekurację - chyba że trenujesz z partnerem lub trenerem. Zawsze dobrze jest mieć wystarczające doświadczenie w ćwiczeniach i być w stanie opanować odpowiednią technikę. Można popełnić błąd lub mieć zły dzień. Może to spowodować, że ćwiczenie, seria lub powtórzenie będzie trudne lub nawet zakończy się kontuzją.

Efekty

Maszyny siłowe: Z maszyn siłowych możesz uzyskać więcej niż z systematycznej pracy. Jeśli włożysz wysiłek i będziesz przestrzegać systematycznego programu treningowego, zobaczysz rezultaty. Ale czy będą one dokładnie takie, jakich oczekujemy? To już jest kwestia dyskusyjna. Choć maszyny siłowe spełniają swoją rolę, nie są pozbawione ograniczeń. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę czas poświęcony na efekty, nie oceniamy ich zbyt wysoko. Najlepsze efekty dają zdecydowanie wolne ciężary.

Wolne ciężary: To zdecydowany zwycięzca tej kategorii. Będziesz w stanie zwiększyć swoją intensywność i masę mięśniową. Ale, masz również możliwość poprawy równowagi, koordynacji i po prostu o wszystkim innym. Twoja praca pokaże rezultaty znacznie szybciej niż w przypadku wolnych ciężarów. Warto nauczyć się techniki i zaprzyjaźnić z wolnymi ciężarami, które pomogą Ci trenować szybciej.

Możecie podzielić się swoją opinią na temat porównania maszyn siłowych i wolnych ciężarów. Czy są jakieś plusy lub minusy, których nie uwzględniliśmy? Daj nam znać, jeśli masz jakieś inne plusy i minusy. Być może czegoś zabrakło lub mogliśmy coś dodać, aby porównanie było pełniejsze.