Ośmiu na dziesięciu dorosłych doświadczy bólu pleców w ciągu swojego życia. Większość osób nigdy nie słyszała o mięśniu, który może powodować ból pleców. Oto nasz werdykt na temat mięśnia czworobocznego w okolicy lędźwiowej.

Być może znasz uczucie niemożności wyprostowania się po martwym ciągu lub przesunięciu kanapy. Każdy krok powoduje ból pleców, a zbliżający się kaszel jest oznaką katastrofy. Co wtedy robisz? Oczywiście "wypada" dysk.

Ciągły ból pleców: przyczyna, która nie jest oczywista

Wypadnięte dyski lub, jak wolą określać je lekarze, przepukliny krążków międzykręgowych nie zasługują na swoją popularność. W większości przypadków problemy z kręgosłupem nie są spowodowane dyskami, ale mięśniami, więzadłami i zwyrodnieniami. Tylko niewielka liczba pacjentów ma przepuklinę dysku, a jeszcze mniejsza liczba wymaga operacji.

ZOBACZ TAKŻE: Kinesiotaping - szybki powrót do formy.

Naciągnięcie lub przykurcz mięśnia czworobocznego lędźwi (QL) jest jedną z najczęstszych przyczyn dyskomfortu w dolnej części pleców. Nikt nigdy nie przychodzi do gabinetu z naciągniętym mięśniem czworobocznym lędźwi. Najczęściej ludzie nie zdają sobie sprawy z istnienia takiego mięśnia. Mięsień czworoboczny lędźwi jest jednym z najgłębszych mięśni tułowia. W rzeczywistości są to dwa mięśnie, które są symetrycznie rozmieszczone po obu stronach kręgosłupa. Z jednej strony przyczepia się tuż pod żebrami do kręgosłupa. Z drugiej strony przyczepia się na krawędzi talerza biodrowego do korony biodrowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kontuzje i urazy sportowe - jak sobie z nimi radzić.

Mięsień czworoboczny lędźwi działa jak lina na maszcie namiotu. Kręgosłup pełni rolę słupa. Zgodnie z ewolucją, mięsień czworoboczny nie powinien działać sam. Powinien być wspierany przez inne mięśnie, od pośladkowych po mięśnie pleców, w utrzymaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Jeśli spędzasz cały dzień przy biurku, mięśnie wspierające nie są używane, a QL wykonuje pracę. Chodzisz na siłownię, aby dobrze poćwiczyć, lub nosisz swoją dziewczynę. Mięśnie, które były napięte po długim dniu pracy, muszą napiąć się jeszcze bardziej. To za dużo i zaczynasz odczuwać ból w dolnej części kręgosłupa.

Jak można temu szybko zaradzić?

Jeśli nagle odczuwasz ból w okolicy lędźwiowej, poszukaj fizjoterapeuty, który może masować QL. Terapeuci twierdzą, że ten ukryty mięsień można przyspieszyć do pełnej formy poprzez ćwiczenia. Po powrocie do formy regularnie go rozciągaj.

Autor: AB/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • 1 ĆWICZENIE NA SPIĘTE PLECY

  • 9 SPOSOBÓW NA WALKĘ Z BÓLEM PLECÓW

  • Co to jest BICYCLE SQUAT?

  • Co to jest krzywa siły?