Nadwyrężenia, naciągnięcia i naderwania mięśni to częste kontuzje. Bez odpowiedniego leczenia mogą one mieć znaczący wpływ na naszą siłę i sprawność fizyczną. Trening okluzyjny to świetny sposób na utrzymanie sprawności i zmniejszenie ryzyka powstawania blizn.

W tym artykule omówimy jedno z wielu zastosowań treningu okluzyjnego. Dowiedz się, w jaki sposób ćwiczenia okluzyjne mogą zapobiegać powstawaniu blizn.

Ten artykuł zawiera:

  • Jak reaguje Twoje ciało, gdy naciągasz lub nadwyrężasz mięsień?
  • Jak zapobiegać powstawaniu blizn na uszkodzonych mięśniach?
  • W przypadku nadwyrężenia lub naciągnięcia mięśni zalecany jest trening okluzyjny.

Jak reaguje Twoje ciało, gdy naciągasz lub nadwyrężasz mięsień?

Kiedy mięsień jest nadwyrężony lub naciągnięty, ciało może albo zbliznowacić, albo zregenerować uszkodzony obszar. Kiedy powodujemy adaptację mięśni poprzez podnoszenie dużych ciężarów, nasze ciało może naprawić uszkodzenia. Prowadzi to do wzrostu siły i hipertrofii. Niestety, gdy naderwany mięsień jest uszkodzony, często jest zbyt poważny, aby w pełni się zregenerować. Nasze ciało musi wytworzyć tkankę bliznowatą, aby to zrekompensować.

Może to być pożądane zjawisko, ponieważ szybko przywraca dużą część funkcji motorycznych. Wynikający z tego spadek jakości tkanki wpływa na zdolność mięśnia do pracy z dużą prędkością. Jest jednak dobra wiadomość. Na szczęście badania pokazują, że blizny można zmniejszyć, angażując się w odpowiednie działania. Niestety, poruszanie uszkodzoną tkanką jest bolesne. To z kolei wpływa na ilość lub intensywność ćwiczeń, które możemy wykonywać. Naukowcy, którzy zaobserwowali to zjawisko, odkryli, że zmuszanie szczurów do biegania przez tydzień po dużym urazie tkanek miękkich tylnej kończyny spowodowało regenerację mięśni. Z kolei zwierzęta unieruchomione wykazywały przede wszystkim zwłóknienie tkanek. Siedzący tryb życia u ludzi może powodować bliznowacenie, a regeneracja mięśni ma pierwszeństwo przed bliznowaceniem.

Zobacz także: Jak szybko odzyskać formę? Plan na dwa tygodnie

Jak zapobiegać powstawaniu blizn na uszkodzonych mięśniach?

Wysoki poziom miostatyny może powodować powstawanie blizn. Opaski BFR mogą być używane do symulowania ćwiczeń fizycznych i obniżania poziomu miostatyny. Zjawisko to będzie naśladować procesy, które zaobserwowano u szczurów, a my możemy pomóc naszemu ciału nadać priorytet naprawie mięśni zamiast tworzenia blizn. Celem jest zmniejszenie miostatyny, ale także maksymalizacja syntezy białek, co poprawi zdolność organizmu do naprawy. W tym miejscu pomocny może być trening okluzyjny. Po przeanalizowaniu danych jasne jest, że początkowe niedotlenienie spowodowane ograniczeniem przepływu krwi sprzyja regeneracji mięśni i różnicowaniu komórek satelitarnych. Ponadto zastosowanie opasek ograniczających przepływ krwi może zmniejszyć miejscowy ból. Pozwala to na szybsze wykonywanie bardziej wymagających zadań motorycznych i skrócenie czasu regeneracji.

Trening okluzyjny zapobiega powstawaniu blizn

Zaleca się, aby skutecznie stosować BFR w leczeniu nadwyrężeń mięśni, zaczynając od obciążenia, przy którym dana osoba nie odczuwa bólu lub odczuwa go w bardzo niewielkim stopniu. Celem początkowej sesji po kontuzji jest użycie opasek ograniczających przepływ krwi w celu wywołania zmęczenia, które normalnie byłoby związane z podnoszeniem ciężarów, ale na które nie pozwala kontuzja. Ważne jest również określenie tolerancji danej osoby na ciśnienie w mankiecie. Jest to szczególnie ważne, jeśli uraz występuje pod spodem. Jeśli pacjent odczuwa ból, konieczne może być zmniejszenie ucisku lub odłożenie treningu z użyciem opasek BFR. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczenia, najlepiej wykonywać powtórzenia w formacie 30/15/15/15. W praktyce taki schemat wystarczy, by wywołać zmęczenie.

Stosując ćwiczenia okluzyjne w przypadku nadwyrężeń mięśni, pacjenci niemal natychmiast odczują zmniejszenie bólu, jednocześnie stymulując tkankę mięśniową. Pamiętaj, aby ponownie ocenić zastosowane obciążenie podczas następnej sesji, gdy kontynuujesz ćwiczenia z ograniczeniem przepływu krwi. Za każdym razem należy ponownie ocenić obciążenie i dostosować je do aktualnych możliwości. Celem jest maksymalne skrócenie czasu regeneracji i odejście od BFR w kierunku cięższych zadań ruchowych. Nawet jeśli tkanka w pełni się zregenerowała, warto tymczasowo wprowadzić BFR, aby zapewnić wystarczającą odpowiedź białek syntetycznych w celu wsparcia gojenia się tkanek.

Dowiedz się więcej o okluzji:

  • Trening okluzji - rewolucja w treningu
  • Trening okluzyjny a hemodynamika
  • Opaski AirBand do treningu okluzyjnego

Autor: GW/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Trening okluzji (NLS LAB) i hemodynamika

  • Czym jest opór anaboliczny i jak można mu przeciwdziałać? [NLS LAB]

  • Kontynent plyometryczny [NLS Lab].

  • Bieganie i poprawa nastroju (NLS News).