Głównym celem sportu wyczynowego jest osiąganie jak najlepszych wyników. Kto nie chce wygrywać meczów, zdobywać trofeów i bić kolejnych rekordów? Kiedy wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami, klubowi decydenci szukają natychmiastowych rozwiązań, aby je poprawić. Szczególnie w grach zespołowych, trenerzy są najczęstszymi ofiarami tych poszukiwań. Łatwiej jest zastąpić trenera niż cały zespół zawodników. Właściciele klubów oczekują, że ich drużyny będą grały lepiej i wydajniej po zatrudnieniu nowego trenera. Spodziewają się zobaczyć " efekt nowej miotły".
Czy jest jakaś podstawa do takiego twierdzenia?
Odpowiadając na to pytanie na przykładzie piłki nożnej, zrobimy to poniżej.
Pomiędzy sezonem 2018/2019 w polskiej Ekstraklasie a sezonami 2020/2021 w trakcie rozgrywek zmieniło się 27 trenerów. (Zmiany na stanowisku, które nastąpiły po zakończeniu ligi, nie były brane pod uwagę). "Współczynnik przeżycia trenerów" wahał się od 50% do 56%. Oznacza to, że tylko 50% trenerów w klubach rozpoczynających sezon pozostaje na stanowisku do końca sezonu.
Analiza, która obejmowała 15 ostatnich meczów poprzedniego trenera i 15 pierwszych meczów nowego szkoleniowca, wykazała, że drużyna miała bardzo słabe wyniki tuż przed zwolnieniem. Ostatnie trzy mecze były szczególnie słabe (mniej niż 0,75 na mecz). Wyniki drużyny poprawiają się natychmiast po objęciu stanowiska przez nowego trenera (pierwsze 5 meczów: 1,3-2,6 punktu na mecz). jednak po około 9-10 meczach nowi trenerzy zdobywają taką samą liczbę punktów jak ich poprzednicy.
Efekt nowej miotły jest prawdziwy, ale krótkotrwały. Jeszcze bardziej interesujące jest porównanie trenerów, którzy zostali zwolnieni lub zatrudnieni z trenerami, którzy prowadzili zespoły nieprzerwanie w latach 2018-2021. Najlepsze wyniki osiągnęli trenerzy, którzy zdobywali średnio ponad 1,5 punktu w każdym meczu.
Czerwona linia pokazuje liczbę punktów zdobytych przez drużyny prowadzone przez zwolnionych trenerów, nowych trenerów lub trenerów, którzy prowadzili zespół przez wiele lat.
Podobne wzorce można zaobserwować porównując ruchy zawodników podczas meczów. Pierwsze mecze nowego trenera charakteryzują się większym pokonywanym dystansem, zarówno pod względem całkowitego dystansu, jak i dystansu pokonywanego sprintem i biegiem o wysokiej intensywności. Trudno uwierzyć, że zmiany te są efektem treningu, gdyż niemożliwe jest osiągnięcie podobnego efektu w zaledwie kilka dni. Zmiana trenera może być katalizatorem dla zawodników, by stali się bardziej zmotywowani. Zawodnicy, którzy w przeszłości byli kluczowymi graczami, chcą utrzymać swoją pozycję, podczas gdy gracze, którzy wcześniej byli poza wyjściową jedenastką, dążą do większej roli w zespole.
Ta poprawa lokomocji meczowej jest tylko tymczasowa, podobnie jak poprawa w zdobywaniu bramek. Po tym okresie dystans pokonywany przez zawodników w różnych strefach szybkości wraca do tego, co robili, gdy pracowali z poprzednim trenerem. Kiedy porównamy wyniki drużyn prowadzonych przez dokładnie tego samego trenera w czasie, są one najlepsze w wielu aspektach (takich jak dystans pokonany w meczu i dystans wyrażony w metrach na minutę). Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że zawodnicy dostosowują się do metod treningowych i środków stosowanych przez trenera po kilku latach.
Oczywiste jest, że nowy trener ma pozytywny wpływ, ale efekty są krótkotrwałe. Już po kilku meczach korzyści z nowego trenera przestają istnieć. Jeśli trenerowi pozwoli się pracować przez kilka lat, wyniki i lokomotywa meczowa będą wyższe niż w przypadku drużyn, które mają nowego trenera. Kluby powinny starannie wybierać trenerów, których zatrudniają i powinny ufać, że trener będzie pracował przez wiele lat, nawet jeśli pojawią się problemy z wynikami.