Istnieje wiele sposobów opisywania, mierzenia i ważenia ciała. Być może znasz już niektóre z nich, takie jak BMI. Jednak inne mogą być dla Ciebie nowe. WHR jest przydatnym wskaźnikiem, ponieważ mówi więcej niż tylko o tym, czy straciłeś na wadze. Co jeszcze może ci powiedzieć? Przekonaj się sam!

Ten artykuł zawiera:

  • Czym jest wskaźnik WHR i jak go liczyć?
  • Nauka o WHR
  • Twoje zdrowie i wynik WHR
  • Jak często należy mierzyć poziom WHR?
  • Stosunek obwodu talii do wzrostu - alternatywa dla klasycznego wskaźnika WHR

Co to jest WHR i jak go liczyć?

Istnieje kilka różnych sposobów na określenie, czy nasza masa ciała jest proporcjonalna do naszego wzrostu. Istnieje kilka wzorów do obliczania BMI i wiele odmian do pomiaru procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Obliczanie WHR jest jedną z najdokładniejszych metod, jakie każdy może wykonać w domu. Jest to skrót od wskaźnika talia-biodra. Oznacza on stosunek obwodu talii (u mężczyzn talia) do obwodu bioder.

Do policzenia WHR nie potrzeba wiele - wystarczy kalkulator i centymetr. Mierzona jest najwęższa część talii, która dla większości ludzi znajduje się na wysokości pępka lub tuż nad nim. Obwód bioder mierzy się w najszerszej części bioder - mniej więcej w połowie pośladków. Obwód talii najlepiej mierzyć na czczo i bez ubrania, podobnie jak w przypadku pomiaru masy ciała. Po uzyskaniu obu wyników należy podzielić obwód talii i obwód bioder.

Otrzymasz wynik z dwoma miejscami po przecinku. Oznacza to jedną z następujących opcji:

  • Jesteś w niewielkim stopniu zagrożony chorobą przewlekłą. Ta kategoria jest dla Ciebie, jeśli Twój wskaźnik WHR (dla kobiet) lub 0,95 (dla mężczyzn) jest mniejszy niż 0,8. Jest to miejsce, do którego każda osoba powinna dążyć.
  • Umiarkowane ryzyko chorób przewlekłych. Ten zakres dotyczy osób, których wskaźnik WHR mieści się w przedziale od 0,81 do 0,8 (kobiety) i od 0,96 do 1 (mężczyźni).
  • Wysokie ryzyko chorób przewlekłych. Ta kategoria jest dla Ciebie, jeśli Twój wskaźnik WHR (dla kobiet) lub (dla mężczyzn) jest wyższy niż 0,85.

Stosunek obwodu talii do obwodu bioder ma wpływ na wiele chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycę typu 2, problemy sercowo-naczyniowe, ryzyko zawału serca i niektóre nowotwory. Zbyt wysoki wskaźnik WHR zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, nawet bez dodatkowych komplikacji zdrowotnych. Jest to poważny wskaźnik.

Nauka o WHR

Wiele badań sugeruje, że obliczanie WHR jest dokładniejsze niż używanie samego BMI. Jest to prawdą, zwłaszcza jeśli nie masz suwmiarki lub wagi do pomiaru składu ciała. Uwaga: Wagi rynkowe, które wskazują poziom tkanki tłuszczowej, nie przeprowadzają analizy składu ciała, a ich wyniki należy traktować bardzo ostrożnie! BMI może czasami skutkować wynikiem zarezerwowanym dla osób z nadwagą, nawet jeśli dana osoba ma normalną budowę ciała. Może się tak zdarzyć, na przykład, jeśli masz dużą muskulaturę i dużo trenujesz. W takim przypadku stosunek wzrostu do masy ciała może przekraczać 25 w skali BMI. Mięśnie są po prostu zbyt ciężkie. Podobne ryzyko nie występuje w przypadku pomiaru obwodu bioder i talii. Osoba o szczupłej sylwetce otrzyma niższą ocenę i wyląduje w odpowiednim miejscu na tablicy wyników.

Wskaźnik WHR może być również przydatny, ponieważ wskazuje, na jakie choroby jesteśmy mniej lub bardziej podatni. Wiele badań pokazuje, że osoby o wysokim stosunku obwodu talii do bioder mogą być bardziej narażone na choroby układu krążenia, zaburzenia oddychania podczas snu (w tym bezdech senny), a nawet przedwczesną śmierć. Warto regularnie sprawdzać wskaźnik WHR, by przekonać się, czy nasze wyniki nadal mieszczą się w odpowiednim przedziale. Będziesz też spokojniejszy. Możesz również zobaczyć wyniki w liczbach. Dla niektórych osób jest to bardzo motywujące.

Wskaźnik WHR a zdrowie

Gratulacje, jeśli przebiegłeś centymetr, sprawdziłeś swoje obwody i wpadłeś w okienko o najniższym ryzyku zachorowania. Teraz musisz utrzymać ten stan. Możesz teraz powiązać swoje cele sylwetkowe z czymkolwiek chcesz, czy to estetyką, zwiększeniem siły czy wyeksponowaniem mięśni pod skórą. Jeśli jesteś pośrodku, jest dobrze, ale mogłoby być lepiej. Spędź trochę czasu w centrum fitness, aby zredukować tkankę tłuszczową. Powinieneś także stosować nieco zdrowszą dietę z mniejszą ilością kalorii.

Jeśli należysz do grupy najwyższego ryzyka, będziesz miał najwięcej do zrobienia. W takiej sytuacji mamy dla Ciebie dobre i złe wieści. Prawdopodobnie masz nadwagę. Możesz to zmienić, jeśli poświęcisz czas i wysiłek, aby zmienić swoje ciało od podstaw. Nie musisz zmieniać swojego życia z dnia na dzień. Zacznij od małych rzeczy: ogranicz spożycie niezdrowej żywności, zacznij się więcej ruszać i znajdź hobby związane z aktywnością fizyczną. Będziesz mieć większe szanse na odniesienie sukcesu i możesz stopniowo zastępować złe nawyki.

Potrzebujesz indywidualnego planu żywieniowego lub programu treningowego? Z przyjemnością Ci pomożemy - Wirtualny Dietetyk i Wirtualny Trener czekają na Ciebie. Sprawdź to!

Jak często należy mierzyć poziom WHR?

Częstotliwość sprawdzania wskaźnika WHR zależy w dużej mierze od tego, jaką masz obecnie sylwetkę. Jeśli jesteś osobą aktywną, sprawną fizycznie (lub wysportowaną) i stosujesz zdrową dietę, stosunek obwodu talii do obwodu bioder raczej nie ulegnie drastycznej zmianie. Jeśli tak jest, zalecamy sprawdzanie go co 6-12 miesięcy. Współczynnik ten może być stosowany przez osoby, które nadal pracują nad swoją sylwetką i nie osiągnęły jeszcze 100% swojego celu. Można go stosować wraz z pomiarem obwodu ciała i wagi. W takim przypadku sprawdzaj swój wynik z taką samą częstotliwością, z jaką mierzysz swoje obwody. Na przykład raz w miesiącu.

Współczynnik talia-wzrost - alternatywa dla klasycznego WHR

Innym wskaźnikiem, który może pokazać, czy masz zbyt dużo tkanki trzewnej (tłuszczu, który owija się wokół narządów miękkim pomarańczowym kocem), jest alternatywna wersja WHR - stosunek talii do wzrostu. Możesz użyć kalkulatora, aby podzielić obwód talii lub rozmiar talii przez wzrost. Wynik jest nieco inny niż pomiar talia-biodra.

Jeśli jesteś kobietą, wynik poniżej 0,34 wskazuje na niedowagę. Zakres od 0,35 do 0,41 jest uważany za szczupły, podczas gdy zakres od 0-42-0,48 oznacza normalną wagę. Wynik powyżej 0,49 oznacza nadwagę, znaczną otyłość lub otyłość, w zależności od odległości od poprzedniej liczby.

Jeśli jesteś mężczyzną, wynik 0,34 oznacza również niedowagę. Szczupły mężczyzna uzyska wynik między 0,35 a 0,42, podczas gdy normalna waga wynosi od 0,43 do 0,52. Współczynnik powyżej 0,53 oznacza nadwagę, znaczną nadwagę lub otyłość - tak samo jak w przypadku kobiet.

Współczynnik talia-biodra jest jednym z wielu narzędzi, które można wykorzystać do określenia, czy waga i sylwetka są zdrowe. WHR jest bardziej dokładny i nie ma słabości BMI. Wynik jest prawie zawsze wiarygodnym opisem tego, jak wyglądasz w danym momencie. Jeśli ćwiczysz, aby poprawić swoją sylwetkę, używaj wskaźnika WHR tak samo, jak pomiaru obwodu ciała i waż się regularnie. Będzie to dodatkowa cyfra, która potwierdzi, że jesteś na dobrej drodze.

Źródła:

Autor: Monika Kostrzewa/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Czym jest adaptacja metaboliczna? Jak sobie z nią radzić i uniknąć efektu jo-jo?

  • Jak silny jest twój brzuch?

  • PODCIĄGANIE NACHWYTEM CZY PODCHWYTEM - KTÓRY JEST LEPSZY?

  • Czym jest HRV? Jak można ją wykorzystać w treningu?