Prawdopodobnie zauważyłeś, że podczas zakupów sprawdzasz datę ważności produktu. Wiele osób myli te dwa systemy etykietowania żywności, myśląc, że są one takie same. Wyjaśnimy, jak odczytywać daty ważności i jak przechowywać żywność, aby dłużej zachowała świeżość.

Ten artykuł zawiera:

  • Co mówią daty ważności?
  • Kiedy można spożywać żywność, której data ważności minęła?
  • Świeżość żywności można przedłużyć, przechowując ją w temperaturze pokojowej
  • Co można zamrażać, a czego nie należy robić, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia?

Co mówią daty ważności?

Robiąc zakupy, zwracamy uwagę na wielkość i ilość kupowanej żywności. Zapewnia to utrzymanie zdrowej diety i uniknięcie nadmiernych wydatków. Wiele osób ma zwyczaj kupowania większej ilości produktów, aby dłużej przechowywać je w lodówce lub na półce. Data wydrukowana na opakowaniu nie zawsze wskazuje ścisły limit przydatności do spożycia, którego nie powinniśmy przekraczać.

Oznakowanie produktów jest jednolite w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że z podobnymi zapisami możemy spotkać się zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Możemy spotkać się z jednym z dwóch oznaczeń dotyczących terminu przydatności do spożycia żywności:

  • Należy spożyć przed. Ta informacja to zakres dat, w którym można spożyć dany produkt spożywczy. Nie należy przekraczać wskazanej daty. Produkt może być szkodliwy dla organizmu (może ulec zepsuciu lub rozwinąć się w nim bakteria). Etykietę tę można znaleźć na świeżej żywności, takiej jak mięso, produkty mleczne, które nie zostały poddane pasteryzacji, delikatesy itp. Jeśli masz którykolwiek z tych produktów w lodówce, musisz go spożyć przed upływem daty ważności wydrukowanej na opakowaniu.
  • Najlepiej spożyć produkt wcześniej. Informacja ta jest sugestią producenta i wskazuje datę, do której produkt zachowa swoje deklarowane właściwości. Po upływie wskazanej daty spożywanie go nie jest niebezpieczne, ale może ulec różnym deformacjom (takim jak pojawienie się białego nalotu w czekoladzie). Żywność ta to zazwyczaj produkty przetworzone, takie jak płatki śniadaniowe, słodycze, kawa, herbata i kasze. Produkt można nadal spożywać pomimo upływu daty ważności, o ile nie ma się wrażenia, że jest zanieczyszczony.

ZOBACZ TAKŻE: Wysoki poziom cukru przyczyną alzheimera?

Kiedy można bezpiecznie spożywać żywność, która "przekroczyła datę ważności"?

Możesz również użyć własnych zmysłów, aby określić, czy produkt spożywczy jest nadal bezpieczny do spożycia. Jeśli odpowiednio przechowujesz swoje zakupy, możliwe jest, że niektóre produkty oznaczone jako "najlepiej spożyć przed" będą bezpieczne do spożycia przez 1-2 dni po upływie terminu. Zasada ta NIE dotyczy mięsa. Należy je ugotować natychmiast po zakupie. Można ją jednak zastosować do jajek, sera i jogurtu (z odpowiednią obróbką cieplną). Produkt jest nadal bezpieczny do spożycia, jeśli wieczko opakowania jest wklęsłe i nie ma nieprzyjemnego zapachu po jego otwarciu. Pamiętaj, aby nie nadużywać tej zasady i nie spożywać żywności z cotygodniowym poślizgiem. Byłoby to równie bezpieczne jak zabawa w berka z tygrysem.

Świeżość żywności można przedłużyć, przechowując ją w temperaturze pokojowej

Nie możemy kontrolować tego, jak długo żywność będzie świeża, ale możemy utrzymywać ją w jak najlepszym stanie. Dotyczy to zarówno rzeczy, które można zamrozić, jak i tych przechowywanych w temperaturze pokojowej, takich jak owoce, warzywa i wypieki. Wypróbuj poniższe sztuczki, aby jak najlepiej wykorzystać te produkty i zachować ich świeżość.

Przechowuj owoce i warzywa bez opakowania

Warzywa, podobnie jak owoce, potrzebują świeżego powietrza. Przechowuj je luzem, bez opakowań i torebek. Nie można wkładać do lodówki wszystkich warzyw naraz (na przykład pomidorów). Staraj się unikać umieszczania różnych warzyw w tym samym pojemniku. Może to spowodować gnicie i przyspieszyć proces dojrzewania.

Produkty spożywcze powinny być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu.

Takie przechowywanie jest szczególnie korzystne w przypadku ziemniaków i batatów. Nie wykiełkują, jeśli będą przechowywane w niskich temperaturach i bez dostępu światła. Zmniejsza to ryzyko ich gnicia.

Namocz warzywa korzeniowe w roztworze wodnym

Warzywa korzeniowe, takie jak seler, pietruszka i marchew, są zakopane pod powierzchnią gleby podczas ich życia na polu, co pozwala im zatrzymać wilgoć. Możesz stworzyć to samo środowisko, umieszczając je w pojemniku wypełnionym wodą w lodówce. Pozwoli im to zachować chrupkość i trwałość.

Przechowuj chleb w drewnianym chlebaku.

Aby zapobiec pleśnieniu chleba, należy przechowywać go w stosunkowo suchym miejscu. Z kolei całkowity brak wilgoci pozwoli jedynie na wykorzystanie go jako bułki tartej. Chlebaki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub bambus, są idealne, ponieważ są mniej sterylne niż plastik i utrzymują najlepsze warunki dla chleba. Jeśli pieczesz chleb samodzielnie, po wyjęciu z piekarnika pozwól mu całkowicie ostygnąć, zanim przełożysz go do chlebaka.

Przed spożyciem owoców i warzyw należy je umyć.

Mycie owoców i warzyw jest bardzo ważne. Mycie owoców i warzyw bezpośrednio po rozpakowaniu skraca ich okres przydatności do spożycia. Najlepiej jest myć owoce i warzywa na chwilę przed ich spożyciem.

ZOBACZ TAKŻE: Ile białka potrzebuje osoba aktywna fizycznie?

Co można mrozić, a czego należy unikać, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia?

Wiele produktów spożywczych można zamrozić, aby maksymalnie wydłużyć czas ich przechowywania w spiżarni. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać. Jeśli planujesz zamrażać żywność, podziel zamrażarkę na trzy strefy: jedną na surowe mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego i wypieki; drugą na warzywa, owoce i surowe wypieki; oraz trzecią strefę na mrożone produkty gotowe. Zmniejszy to ryzyko zakażenia bakteriami obecnymi na surowym mięsie. Każdy zamrożony produkt należy również oznaczyć datą jego umieszczenia w zamrażarce.

Pamiętaj, że zamrażanie nie oznacza przechowywania żywności w nieskończoność. Procesy prowadzące do psucia się żywności nadal zachodzą w zamrożonych produktach, nawet jeśli są znacznie spowolnione. Jak długo można je przechowywać w niskich temperaturach?

Mięso

Większość ryb i drobiu można przechowywać w zamrażarce przez maksymalnie trzy miesiące. Wieprzowina może być spożywana do 6 miesięcy po zamrożeniu, a wołowina do 8 miesięcy (choć nie będzie smakować tak dobrze). Nie zapominaj, że jeśli planujesz zamrozić mięso, musi ono zostać zużyte w ciągu 2 miesięcy.

Owoce i warzywa

Świeże warzywa i owoce są delikatne, ale można je długo przechowywać w zamrażarce. Warzywa, owoce i grzyby mogą przetrwać do sześciu miesięcy w niskich temperaturach, jeśli są odpowiednio przechowywane. Wyjątkiem są małe owoce, takie jak maliny, truskawki i jagody. Należy je spożyć w ciągu 3 miesięcy od zamrożenia.

Wypieki

Możesz zamrozić dowolną ilość chleba, jeśli nie masz nic przeciwko jego zepsuciu. Przed zamrożeniem chleb należy podzielić na kromki. Będzie przechowywany w zamrażarce przez około 3 miesiące.

Ważne jest, aby zamrażać produkty spożywcze w celu uniknięcia marnowania żywności. Nie należy jednak traktować lodówki jak czarnej dziury. Im dłużej przechowujesz produkty w tym stanie, tym więcej wartości odżywczych i smaku tracą. Nadal znacznie lepiej jest przygotować menu i listę zakupów na nadchodzący tydzień.

Jak odczytać datę ważności na produktach spożywczych Szybkie podsumowanie

Daty ważności produktów spożywczych nie zawsze oznaczają sztywne ramy czasowe, w których należy je spożyć. Wiele produktów można zamrozić, aby przedłużyć ich okres przydatności do spożycia. Nie zastępuje to planowania zakupów spożywczych. Jeśli pominiesz ten krok, zmarnujesz więcej żywności.

Źródła:

Autor: Monika Kostrzewa/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Czym jest adaptacja metaboliczna? Jak sobie z nią radzić i uniknąć efektu jo-jo?

  • Marnowanie jedzenia a dieta - czego unikać?

  • Dieta, testosteron i libido: 7 zdrowych produktów

  • Jak rozluźnić klatkę piersiową po treningu?