Kontuzje są częścią sportu. Jeśli jeszcze nie doznałeś kontuzji, to na pewno doznasz jej w przyszłości. Mamy też dobrą wiadomość. Nawet poważna kontuzja nie oznacza, że nie możesz trenować na siłowni, ringu bokserskim czy boisku. Potrzeba tylko dużo poświęcenia, trochę czasu i odpowiedniego planu, aby bezpiecznie wrócić na szczyt. Dowiedz się, jak nie rezygnować ze sportu i jak zadbać o dawne kontuzje.

Ten artykuł zawiera:

  • Czy urazy z przeszłości są niebezpieczne?
  • Strach przed ponownym urazem: Czy jest uzasadniony?
  • Konsultacje i rehabilitacja - Jak często należy konsultować się z lekarzem?
  • Jak zapobiegać nawrotom kontuzji (i powstawaniu nowych urazów)?

Czy jesteś narażony na ryzyko kontuzji z powodu urazów doznanych w przeszłości?

Kontuzje i urazy to terminy znane niemal każdemu, kto uprawia sport intensywniej niż przeciętnie. Przyczyn ich występowania może być wiele. Możesz być predysponowany do nieprawidłowego ułożenia ciała podczas ćwiczeń. Twoje kości mogą mieć inny kształt niż powinny. Być może doznałeś mikrourazu, którego nie byłeś świadomy. Albo po prostu miałeś wyjątkowego pecha.

Nieleczone kontuzje nie muszą od razu zagrażać twojemu życiu, ale z pewnością sprawią, że będzie ono mniej przyjemne. Powinieneś zatem dążyć do jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności. Regularnie i konsekwentnie dbaj o kontuzjowany obszar. Zapobiegnie to nawrotom kontuzji, bólowi, ograniczonemu zakresowi ruchu i niechęci do podejmowania aktywności.

Strach przed ponowną kontuzją: Czy jest uzasadniony?

Mamy tendencję do mniejszego przejmowania się pierwszym urazem. Idziemy do lekarza i na rehabilitację i wszystko będzie dobrze. Jeśli uraz się powtarza, poważnie ogranicza lub jest wyjątkowo bolesny, u niektórych pacjentów pojawia się niechęć, a nawet strach przed poruszaniem się lub wykonywaniem jakichkolwiek czynności. Nazywa się to "lękiem przed ruchem związanym z bólem". Podobny stan psychiczny jest często związany z urazami kręgosłupa, które zarówno poważnie ograniczają mobilność, jak i powodują intensywny, długotrwały dyskomfort.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie powinieneś się obwiniać, jeśli podejrzewasz, że podobna sytuacja może dotyczyć Ciebie. Niechęć do aktywności fizycznej po urazie może dotknąć każdego. Może to dotyczyć zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. Którzy przecież otrzymują znacznie lepszą opiekę niż przeciętni bywalcy siłowni. Ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu przezwyciężenia tego stanu. Można to zrobić z pomocą specjalistów z dziedziny psychologii i rehabilitacji.

Konsultacje i rehabilitacja - Jak często należy konsultować się z lekarzem?

W zapobieganiu ponownym kontuzjom najlepszymi narzędziami są regularne konsultacje z lekarzami (najlepiej sportowymi) oraz zajęcia rehabilitacyjne. Jeśli dopiero co doznałeś urazu, powinieneś skorzystać z porady specjalisty. Fizjoterapia jest zwykle podzielona na dwie części: leczenie za pomocą maszyn i ćwiczenia fizyczne.

Możesz nie być w stanie pozwolić sobie na laser lub ciekły azot w domu, ale możesz (i powinieneś!) Po sesjach rehabilitacyjnych powinieneś również kontynuować ćwiczenia fizyczne. Powinieneś monitorować stan swojej kontuzji po osiągnięciu poprzedniego poziomu sprawności, zwłaszcza jeśli była to poważna kontuzja, która uniemożliwiła Ci wykonywanie codziennych czynności przez jakiś czas. Ważne jest, aby odwiedzać lekarza co roku i sprawdzać kontuzjowany staw lub część ciała pod kątem podejrzanych zmian. Jeśli zadbasz o siebie, możesz ograniczyć wizyty u lekarza do dwóch lub trzech razy w roku.

Jak zapobiegać nawrotom urazów i kontuzji sportowych (i powstawaniu nowych urazów)

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, jeśli już zmagasz się z kontuzjami lub chcesz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Pamiętaj, że sporty traktowane poważniej niż amatorstwo mogą być niezdrowe, a kontuzje są nieuniknione, jeśli dążysz do osiągnięcia wyższego poziomu. Możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji lub złagodzić ich skutki. Co należy wziąć pod uwagę z wyprzedzeniem?

Każdego dnia poświęć kilka minut na ćwiczenia rehabilitacyjne

Jest to szczególnie ważne dla osób, które doznały urazu. Nawet jeśli masz do dyspozycji tylko 10-15 minut, codzienne ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie wokół miejsca urazu. Pozwoli im to lepiej utrzymywać kości, tkanki i ścięgna we właściwych pozycjach. Wykorzystaj ćwiczenia, których nauczyłeś się podczas sesji fizjoterapeutycznych, aby wzmocnić mięśnie wokół kontuzjowanego obszaru.

Zadbaj o mięśnie rdzenia

Mięśnie tułowia chronią kręgosłup. Plecy, tuż obok kolan, to miejsce, w którym dochodzi do większości urazów. Są one również trudne w leczeniu i mogą powodować strach przed nawrotem nawet po opanowaniu sytuacji. Możesz zmniejszyć ryzyko kontuzji, wykonując 10-15 minut ćwiczeń wzmacniających plecy każdego ranka po przebudzeniu.

Spróbuj swoich sił w treningu okluzyjnym

Możesz trenować z mniejszym obciążeniem, ale nadal uzyskać taką samą intensywność i wydajność. Możesz wzmocnić mięśnie bez podnoszenia dużych ciężarów. Potrzebujesz tylko specjalnych opasek, aby ograniczyć przepływ krwi.

Zalecane są miękkie ortezy lub ochraniacze

Możesz użyć miękkiej ortezy lub innego rodzaju ochraniacza, aby zapobiec niewłaściwemu ułożeniu kończyny podczas nagłej zmiany kierunku. Orteza musi być dobrze dopasowana i lekko podtrzymywać ciało. W przeciwnym razie nie będzie skuteczna.

Rozważ zastosowanie kinesiotapingu

Fizjoterapeuci i sportowcy dobrze znają taśmy Kinesio Taping. Są bardzo rozciągliwe, a dzięki warstwie kleju medycznego bardzo dobrze przylegają do ciała, nawet w najbardziej nietypowych miejscach. Zostały zaprojektowane tak, aby łagodzić napięcie mięśni i delikatnie wspierać stawy. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu rozciągnięciu taśmy podczas jej aplikacji. Nie musisz trzymać się nudnego odcienia ecru. Wiele firm oferuje taśmy w niezwykle szerokiej gamie kolorystycznej. Wyobraźmy sobie taką sytuację: nikt nie spodziewa się starcia z przeciwnikiem w różowych paskach.

Zmniejsz intensywność treningu lub obciążenie

Powinieneś jak najszybciej powrócić do aktywności sprzed urazu. Na początek należy dać sobie trochę luzu. Powoli odbudowuj swoją siłę i sprawność. Jeśli doznałeś poważnej kontuzji, możesz być zmuszony do zmniejszenia intensywności lub ciężaru treningu.

Rozważ zmianę sportu na mniej inwazyjny

Ten punkt jest zarezerwowany dla tych, którzy naprawdę mocno ucierpieli podczas kontuzji. Czasami nie ma wyboru. Być może będziesz musiał zaakceptować fakt, że Twój ulubiony sport nie jest już dla Ciebie bezpieczny ani przyjemny. Nie trać panowania nad sobą w takiej sytuacji. To nie jedyna gra na świecie. Nie możesz biegać z powodu kontuzji kolana? Spróbuj pływać. Nie możesz się zapomnieć z powodu łokcia? Kto wie? Może jazda na rowerze, fitness bez stawów lub trekking staną się Twoją nową pasją. Możesz utrzymać zdrowe ciało, uczestnicząc w dowolnej aktywności. Opcji jest naprawdę wiele. Warto wspomnieć, że Polska nie posiada oficjalnej drużyny curlingowej.

Niestety kontuzje i wypadki w sporcie są codziennością. Musimy się na nie przygotować, gdy zaczynamy być bardziej aktywni. Nie oznacza to jednak, że w razie ich wystąpienia trzeba siedzieć na kanapie. Regularnie dbaj o swoje ciało i zwracaj większą uwagę na uszkodzone miejsca. Dawne kontuzje nie będą dla Ciebie problemem na co dzień.

Źródła:

Autor: Monika Kostrzewa/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Skąd się biorą kontuzje kolan i jak można im zapobiegać?

  • Czym jest adaptacja metaboliczna? Jak sobie z nią radzić i uniknąć efektu diety jo-jo?

  • Jak nie przesadzić z kortyzolem i HIIT?

  • Cele sylwetkowe a poczucie własnej wartości: Kiedy chcesz zbyt wielu rzeczy i jak to rozpoznać?