Utrzymywanie stałego niedoboru kalorii może być trudne. Nie jest to też zbyt przyjemne. Okazuje się jednak, że robienie sobie przerw wcale nie szkodzi. Australijscy naukowcy sugerują coś dokładnie przeciwnego: robienie przerw jest niezbędne do utraty wagi.

Prawdopodobnie słyszałeś o przerywanym poście. Ale co z przerywanym odchudzaniem? Brzmi to absurdalnie, ale im dłużej jesteś w nadwyżce kalorycznej, tym lepiej. W końcu konsekwentnie tracisz tkankę tłuszczową. Ciało dostosowuje się do nowych zasad. Z drugiej strony australijscy naukowcy uważają, że w tej teorii jest kilka luk.

Ponadto, jeśli jesteś na diecie, zmniejszysz również swoją aktywność fizyczną. Twoje ciało jest bardziej inteligentne niż ty i będzie starało się oszczędzać energię, gdy tylko będzie to możliwe. Nadal będziesz zmuszać swoje ciało do ćwiczeń, ponieważ jest to zgodne z harmonogramem. Możesz nawet zacząć robić to nieświadomie, ponieważ od jakiegoś czasu tracisz na wadze. Możesz zamienić schody na windę, spacer na jazdę samochodem, a nawet film na kanapę i serwis streamingowy. Oznacza to, że ostateczny deficyt kaloryczny nie będzie tak wysoki, jak myślałeś. Kiedy wprowadzałeś swoją dzienną aktywność fizyczną do kalkulatora, nie zakładałeś (zakładałaś), że drastycznie spadnie ona po krótkim czasie. Aby uczynić to wszystko bardziej logicznym, konieczne byłoby zmniejszenie spożycia kalorii poprzez jedzenie. To byłoby błędne koło.

ZOBACZ TAKŻE: Dieta czy trening? Co jest ważniejsze dla zdrowia i formy? Dieta czy trening?

To tylko część prawdy. Naukowcy twierdzą również, że stała restrykcyjna dieta uruchamia procesy biologiczne, które powodują utratę wagi.

Co można z tym zrobić i jak odchudzanie może być skuteczne?

Utrata masy ciała, która jest przerywana, może być osiągnięta szybciej.

Naukowcy z University of Tasmania w Australii w International Journal of Obesity sugerują przerywaną utratę wagi.

W eksperymencie przeprowadzonym przez Naula Bryne, 51 otyłych mężczyzn w wieku od 25 do 54 lat zostało losowo podzielonych na dwie grupy. Obie grupy były na diecie odchudzającej. Pierwsza grupa była na diecie przez 16 tygodni bez przerwy, a druga przez 30 tygodni z dwutygodniowymi przerwami.

Jaki jest wynik?

Badani w pierwszej grupie dietetycznej stracili średnio 9,1 kg, podczas gdy badani w drugiej grupie (dieta z przerwami) stracili średnio 14,1 kg podczas eksperymentu. Czyż różnica nie jest imponująca? Następnym razem, gdy będziesz chciał schudnąć, weź to pod uwagę. Nie zachęcamy do oszukiwania posiłków ani do oszukiwania dni. One nie działają. Jeszcze do tego wrócimy.

Źródła:

Autor: PM/NLS

POLECANE ARTYKUŁY

  • Ćwiczenia czy dieta? Co jest ważniejsze dla zdrowia i formy? Odpowiadamy!

  • Dieta bogata w węglowodany jest zdrowa i może budować formę.

  • Czym jest adaptacja metaboliczna? Jak sobie z nią radzić i uniknąć efektu jo-jo?

  • Jak silny jest twój żołądek?