Bieganie to najpopularniejsza i najprostsza forma ćwiczeń. Jest łatwo dostępna, nie wymaga specjalnych miejsc takich jak boisko czy hala, a do tego pozytywnie wpływa na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Nie ma powodu, aby czekać z rozpoczęciem biegania. Na początku każdej przygody często pojawia się pytanie: Gdzie jest lepiej? Czy na asfalcie, czy w terenie? Które z nich jest dla mnie lepsze? Ciężko jest znaleźć właściwą odpowiedź, to jak szukanie Świętego Graala. Ale, może ten artykuł pomoże nam się do tego zbliżyć. Zacznijmy od kilku faktów.

Fakt 1 - Podczas biegu, przy każdym uderzeniu o podłoże wywierasz nacisk na mięśnie z siłą, która jest dwa do trzech razy większa od masy Twojego ciała.
Fakt drugi Bieganie po różnych powierzchniach i miejscach aktywuje i wzmacnia mięśnie w naszym ciele. Pamiętaj, że w jednej stopie znajduje się więcej 20 mięśni niż mogłoby się wydawać!
Trzeci fakt jest taki, że możemy uniknąć nudy i zmęczenia poprzez zmianę miejsc treningowych. Może to pozytywnie wpłynąć na naszą regularność i zaangażowanie w aktywność fizyczną.
Fakt czwarty: Bez względu na to, gdzie trenujesz, warto zainwestować w dobry sprzęt do biegania. Warto też zwracać uwagę na technikę biegu i zwracać uwagę na to, co się robi.

Bieganie po asfalcie.

Asfalt jest najczęściej spotykaną nawierzchnią. Można ją znaleźć niemal wszędzie, gdzie tylko zechcemy trenować. Należy pamiętać, że miejsca te są często oświetlone, co pozwala nam na prowadzenie aktywności po zmroku, jesienią, a także zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Asfalt to wciąż najpopularniejsza nawierzchnia imprez biegowych (mimo wzrostu popularności biegów przełajowych), dlatego warto się z nią zapoznać. Ponieważ odbija energię związaną z odbiciem, umożliwia szybki trening i start. Na równym podłożu łatwiej jest też nauczyć się i utrzymać prawidłową technikę biegu. Nasz trening powinien być przyjemny, efektywny i jak najbardziej bezpieczny dla naszego organizmu.

Należy pamiętać o kilku rzeczach, gdy planujemy treningi głównie na asfalcie. Ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zaawansowanych technologicznie produktów. Możemy wybierać w oparciu o naszą wagę, częstotliwość treningów i sposób biegania. System amortyzacji jest kluczową cechą butów asfaltowych. Należy pamiętać, że asfalt jest twardym materiałem, więc do codziennych treningów najlepiej wybrać miękkie, dobrze amortyzowane obuwie. Takie buty są stworzone po to, by absorbować część impetu uderzenia. Nasze biodra i kolana będą za nie wdzięczne w przyszłości.

Warto wcześniej przygotować mięśnie na duże obciążenia, jeśli planujemy dużo lub intensywnie biegać po ulicach lub chodnikach. Pamiętajcie o ćwiczeniach wzmacniających i stabilizujących. Nawet kilka minut dziennie może zrobić różnicę. Twój kręgosłup i stawy będą chronione przez silne mięśnie.

Asfalt ma doskonałą przyczepność. Jest to szczególnie ważne podczas ulewnych deszczy lub śniegu. Jest to również ważne, jeśli wykonujesz szybki trening lub interwał. Dobra przyczepność do podłoża jest w takich sytuacjach kluczowa. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić na technice biegu, kontroli tempa i komforcie treningu.

Bieganie w terenie.

Kto nie kocha biegać w pięknych okolicznościach przyrody? W naturze!!! Leśne ścieżki i polne drogi są dobre dla naszych stóp, kolan. bioder, kręgosłupa. Bieganie w takich miejscach nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, ale także na samopoczucie fizyczne.

Trudniej będzie utrzymać wysokie tempo (asfalt lepiej oddaje energię) i perfekcyjną technikę. Możemy jednak wzmocnić nasze mięśnie głębokie. Podczas biegu przez las napotkamy nierówności terenu. Po drodze natkniemy się na korzenie i kamienie. Być może będziemy musieli dostosować długość kroku lub przeskakiwać nad różnymi rzeczami. Wszystko to będzie miało wpływ na siłę i tzw. czucie dużej ilości mięśni w naszym ciele.

Jest też lepsza od asfaltu pod względem amortyzacji wstrząsów. Ponieważ jest bardziej elastyczny, stawy i ścięgna są lepiej chronione. Buty asfaltowe mogą być używane do treningów w lesie, pod warunkiem, że nie ma tam bardzo ciężkich warunków atmosferycznych. Czasami możemy użyć modeli, które mają mniejszą amortyzację niż te używane do treningu na chodnikach czy ulicach. Takie buty często są bliżej podłoża niż standardowe buty treningowe, co może pozytywnie wpłynąć na tzw. czucie podłoża.

W czym lepiej trenować? Czy lepiej trenować na asfalcie czy w terenie

Jak wspomniałem na początku, udzielenie konkretnej odpowiedzi na to pytanie jest prawie niemożliwe. Obie nawierzchnie mają swoje wady i zalety. Asfalt jest najbardziej powszechną nawierzchnią, którą możemy wykorzystać do poprawy naszej techniki i szybkości. Jest też niezależna od pogody, więc możemy trenować niemal o każdej porze roku. Jest trudna i może powodować bóle stawów. Jest szczególnie trudne, jeśli nie mamy odpowiedniego obuwia lub nasz organizm nie jest gotowy na długi i intensywny trening na asfalcie. Bieganie po ścieżkach polnych, parkowych czy leśnych wpłynie pozytywnie na psychikę. Można też zrelaksować się i wyciszyć na łonie natury. Takie miejsca pozytywnie wpływają na nasze mięśnie i zwiększają stabilność. Podłoże amortyzuje nasze uderzenia, chroniąc nasze stopy, kolana i biodra, a także kręgosłup. Które z nich powinieneś więc wybrać? Gdzie powinieneś biegać? Uważam, że zmiana miejsca treningu jest najlepszym rozwiązaniem. Asfalt to świetne miejsce, aby poprawić swoją szybkość i przyzwyczaić się do podłoża, na którym odbywa się większość Twoich biegów. Teren to świetne miejsce na długie, rekreacyjne bieganie i regenerację organizmu. Mieszajmy miejsca biegania, aby uniknąć zmęczenia i wykorzystać wiele możliwości podłoża. Trening może odbywać się również na piasku, w hali, na bieżni czy na kamieniach. Biegać można przecież wszędzie! Ważne, aby dostarczało nam przyjemności i było bezpieczne dla organizmu.

Łukasz Szafron to Sport Category Manager MM SPORT i Ekspert ds. Biegania