Jeśli jesteś w stanie znaleźć właściwy sposób, zakup butów trekkingowych może być przyjemnością. Wiele osób czuje się przytłoczonych samą liczbą dostępnych marek, rozmiarów i fasonów butów. Znalezienie butów na wiosenny trekking lub porządnego obuwia do chodzenia po górach może być bardzo łatwe, jeśli znasz kilka podstawowych zasad. Ten artykuł pomoże Ci znaleźć najlepsze buty trekkingowe zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Czym są buty trekkingowe? Kiedy warto je kupić?

Trekking to sposób na wędrówkę. Jest to słowo pochodzące z Afryki Południowej, które oznacza wędrówkę. Trekking można uprawiać zarówno na pustyniach, jak i w lasach tropikalnych, na bagnach, w górach, a także w miejskich lasach i parkach. Podeszwy butów trekkingowych są w stanie wytrzymać ekstremalne klimaty i tereny. Mogą być lekkie lub bardziej masywne w zależności od przeznaczenia. Niektóre są wodoodporne, a inne bardziej oddychające i "oddychające". Buty trekkingowe są zaprojektowane tak, aby były wygodne i chroniły użytkownika przed upadkiem na trudnym terenie, takim jak szlaki górskie. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie buty trekkingowe do swojego celu. Niektóre będą świetne do biegania, inne do górskich wędrówek, a jeszcze inne lepsze do biegania. Istnieją również różne opcje dla mężczyzn i kobiet, a także buty, które mogą być używane do wiosennych wędrówek po parkach i lasach.

Oto podział na to, jakie buty trekkingowe powinieneś wybrać, w oparciu o teren.

Dobrej jakości, starannie dobrane buty sprawią, że piesze wycieczki będą bezbolesne i pozbawione urazów stóp. Będą one odpowiednio chronione zarówno od strony podeszwy, jak i cholewki. Ratownicy GOPR są wzywani do ratowania wędrowców, którzy zgubili się na szlakach. Często znajdują ich w klapkach lub trampkach, narażając ich zdrowie i życie. U podnóża gór, które jest jednocześnie początkiem szlaków, dość wygodnie jest chodzić w sandałach. Jednak wraz z wysokością, nawierzchnia może się zmienić i możemy nie być w stanie iść dalej. Należy dobrać odpowiednie buty do terenu i rodzaju wędrówki, na którą się wybieramy.

Łagodne podejścia, krótkie wędrówki po górach wiosną i latem.

Na łagodne wędrówki po górach najlepsze są wygodne, lekkie i oddychające buty trekkingowe. Buty te mają gumowane czubki i miękką podeszwę sięgającą poniżej kostki. Nie są wodoodporne, więc są lżejsze, wygodniejsze i lepiej przepuszczają powietrze. Buty te są bardzo trwałe i wytrzymują krótkie wycieczki w góry lub niskie podejścia. Wycieczki są przyjemniejsze, a my czujemy się mniej zmęczeni.

Długie, forsowne wędrówki po górach wiosną lub latem.

Buty sięgające powyżej kostki są niezbędne podczas długich wędrówek i stromych podejść. Stabilizacja stopy pomaga zapobiegać urazom takim jak skręcenie kostki i bezpiecznie chodzić. Gruby materiał, z którego wykonano obuwie, zapewni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak spadające kamienie czy gałęzie drzew. Aby zapewnić przyczepność, podeszwy takich butów powinny być wykonane z gumy, grube i twarde. Wiosną i latem nie powinniśmy nosić obuwia ocieplanego. Wiosenne buty turystyczne dla kobiet i mężczyzn powinny być przewiewne, oddychające i szybko schnące, aby wchłaniały pot.

Buty do wędrówek po mieście

Moda zawsze się zmienia. Buty trekkingowe świetnie nadają się do życia w mieście. Chodzenie do pracy, długie spacery czy wyprowadzanie psa do parku to jest to, co wybierają osoby aktywne. Istnieje wiele stylów i modeli butów trekkingowych dla kobiet. Występują one również w wielu kolorach i stylach. Do wielu stylów można dopasować męskie buty trekkingowe. Dla tych, którzy chcą wyglądać profesjonalnie w pracy, masz możliwość zmiany butów w firmie.

Bieganie po nierównych powierzchniach

Świetnie sprawdzają się również buty do biegania, które są przystosowane do trekkingu. Odpowiedni model jest dla każdego, kto biega po nierównym lub górskim terenie. Takie buty idealnie nadają się do trekkingu i biegania, ponieważ są lekkie, oddychające i chronią stopy przed nierównymi, skalistymi powierzchniami. Zapewniają też doskonałą amortyzację i wsparcie. Są w stanie biegać po mokrym błocie i śliskich powierzchniach, a także w deszczu dzięki gumowej podeszwie z bieżnikiem.

Czy wszyscy miłośnicy pieszych wycieczek muszą mieć buty trekkingowe?

Nawet jeśli nie planujesz długich wędrówek po pustyniach czy bezdrożach, nawet jeśli nie odwiedzasz gór, to i tak powinieneś mieć przynajmniej jedną parę. Dlaczego. Każdy z nas dostaje zaproszenie na biwak, na ognisko, czy na wieś. Czasami wybieramy się na dłuższe spacery po lesie. Innym razem chcemy schudnąć i włączyć do swojego życia regularne ćwiczenia. Nie powinniśmy rezygnować z życia, bo nie mamy odpowiedniego obuwia. Powinno ono być dla nas, na wyciągnięcie ręki i zachęcać nas do aktywności. Wyobraź sobie, że Twój pierwszy trening to dwukilometrowy spacer w niewygodnych i obcierających butach. Taka sytuacja utrudni wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń. Wysokiej jakości buty trekkingowe pozwolą nam czerpać przyjemność z chodzenia i nie będą powodować zmęczenia. Odczujemy również pełen komfort, gdyż nie będziemy odczuwać dreszczy i nie będzie nam tak gorąco.

Buty trekkingowe, jak widać, świetnie sprawdzają się nie tylko podczas zimowych wędrówek po górach. Wiosenny trekking na stoku lub w mieście to świetna aktywność, która pozwoli zachować zdrowie i poprawić kondycję fizyczną.